Korjaus Design Huonekalut

Käsikirjoitus ja lavastus satuun "Piikki. Tiivistelmä vanhemman ryhmän dramatisointipelistä ukrainalaiseen kansansatuun "Kolosok"

Oppitunnin yhteenveto ukrainalaiseen kansansatuun "Kolosok" perustuvasta pelidramatisoinnista Tämä oppitunti on suunnattu lasten emotionaalinen käsitys satujen kuvaannollisesta sisällöstä, hahmojen hahmojen ja toimintojen ymmärtäminen; opettaa ilmeillä ja eleillä välittämään erilaisia ​​tunnelmia, kommunikoimaan eleillä; opettaa liittää toimintaan hahmojen huomautuksia; Opi koordinoimaan toimintaasi kumppanisi kanssa.

Ladata:


Esikatselu:

Kunnallinen itsenäinen esiopetuslaitos nro 224 "Yleisen kehityksen tyyppinen päiväkoti, jossa ensisijaisesti toteutetaan lasten kehityksen kognitiivisen puheen suunnan toimintaa."

Pelidramatisaatio perustuu ukrainalaiseen kansansatuun "Kolosok"

I-laatuluokan opettajan kehittämä

Denisova Vera Valerievna

Kemerovo 2012

Yhteenveto oppituntien pelidramatisoinnista ukrainalaiseen kansansatuun "Kolosok"

Tavoitteet:
- jatkaa lasten opettamista emotionaalisesti havaitsemaan sadun kuvaannollista sisältöä, ymmärtämään hahmojen hahmoja ja toimia; opettaa ilmeillä ja eleillä välittämään erilaisia ​​tunnelmia, kommunikoimaan eleillä; opettaa liittää toimintaan hahmojen huomautuksia; opettaa koordinoimaan toimintaansa kumppanin toimien kanssa (kuuntele keskeyttämättä, puhu, viittaa kumppaniin);
- kehittää monologisen ja dialogisen puheen taitoja; kehittää huomiota, muistia, kuuntelutaitoja; kehittää lapsilla eleiden ja ilmeiden ilmaisukykyä; kehittää luovaa mielikuvitusta;
- kehittää kykyä tuntea ja ymmärtää satukuva, satujen kieli; viljellä negatiivista asennetta laiskuuteen, tottelemattomuuteen; juurruta rakkautta taiteelliseen sanaan, rakkautta kirjaan.

Laitteet:

Naamarit (hiiret, kukko), piikki, viljakori, pussi, piirakkalautanen, pöytä, tuoli, luuta.

Oppitunnin kulku

Pyöreä tanssi "Laajempi ympyrä"

K: - Lapset! Monet opettajat ovat tulleet luoksemme tänään. He haluavat nähdä kuinka olet kasvanut, kuinka voit, kuinka upea olet!
(yhden opettajan käsissä kaunis laatikko, sadun mukaisen lelun sisällä, hän nousee ylös ja sanoo:
- Lapset! Kävelimme polkua pitkin ja löysimme kauniin laatikon. Ja laatikko ei ole yksinkertainen, se on maaginen - sitä se on!
(Vieras antaa laatikon opettajalle).
K: - Kiitos paljon!
V.: - Mikä kaunis laatikko, ihmettelen mitä siinä on? (yrittää avata, mutta ei aukea)
-Ehkä satu? - Tarina on piilotettu arvoitukseen. No, yritä arvata. Jos vastaus on oikea Satu tulee meille taas!!!
(opettaja alkaa tehdä arvoituksia ja laatikko aukeaa).

1. Pienet eläimet,
Harmaa turkki,
Pitkät hännät,
Mustat silmät
Terävät hampaat.
(Hiiri) (laatikko avautuu, ja opettaja ottaa pehmeän lelun - hiiret, laittaa sen pöydälle).
2. Häntä kuvioineen, saappaat kannuilla,
Hän laulaa lauluja, aika laskee.
(Kuko piikkirangalla)

V.: - Hyvin tehty, lapset! Arvasimme kaikki arvoitukset, tässä ovat taikalaatikon meille antamat lelut!

Ja mistä sadusta nämä sankarit ovat? (Piiki)

Miten arvasit? (Kuko piikkivarrella)

Haluatko pelata satua "Spikelet"? (Kyllä)

Kuka on kukko? Kädet ylös. Tule tänne

Ketkä ovat hiiret? Kädet ylös. Tule tänne.

Soitat ensin, pelaat toisen kerran, istut täällä ... Ja istut tähän herätäksesi kolmannen kerran pelaamaan ..(Lasten naamarit päälle) Vaihdetaan puuvillani mukaan, kuuntele tarkkaan! Ja ketä emme valinneet? (Tarinankertoja) Ja kuka haluaa olla tarinankertoja? (Nastya D.)

Ja loput ovat katsojia.

Kenen kanssa aiot katsoa sadun? (tytärten, poikien kanssa)

Kuinka kutsuisit tyttäresi katsomaan satua? (Mennään katsomaan satu, ota se varovasti)

Ota tuolit ja kutsu sitten tyttäresi ja poikasi katsomaan satua. (He laittoivat tuolit).

Soita tyttärellesi katsomaan satua!

Ja mene heidän kanssaan ja valitse kukkia taiteilijoille.

Kuulet kolmannen kellon soivan, on aika istua alas!

Satu alkaa

Dramatisointi sadusta "Spikelet"

Johtava: Olipa kerran kaksi hiirtä, Cool ja Vert. Kyllä, kukko Meluisa kurkku.

Hiiret lauloivat ja tanssivat koko päivän
Pyöritään ja pyöritetään.
Ja kukko nousi aikaisin,
Minun täytyy tehdä töitä.
Piha lakaistiin kerran
Lauloin laulujani.
Petyan selkeä ääni
Yhtäkkiä hän löysi piikin.

Kukonpoika:

Hei pienet hiiret tulevat
Mitä löysin, katso.

Hiiret: Meidän täytyy puida se.

Kukonpoika:

Kuka puidaan?

Hiiret: En minä! En minä!

Kukonpoika:

Okei, minä puidan

Johtava:

Kukko ryhtyi toimiin.
Hänellä on kova työ.
Ja hiiret leikkivät pyöreitä,
He eivät auttaneet kukkoa.

Johtava: Kukko on palannut ja kutsuu hiiriä.

Kukonpoika:

Hei pikku hiiret katsovat

Kuinka paljon viljaa olen puinut!


Hiiret: Nyt sinun täytyy viedä vilja myllylle,

Puima jauhoja!

Kukko: Kuka kantaa sen?

Hiiret: En minä. En minä.

Kukonpoika: OK. Minä vien viljan myllylle.

Lasten vaihto - puuvilla

Johtava:

Kukko työskenteli rehellisesti
Ja hiiri Coolilla oli hauskaa.
Ja pieni hiiri Vert lauloi ja tanssi.
Kukko palasi ja kutsui hiiret.

Kukonpoika:

Hei pienet hiiret tulevat
Katso työtä.
Tulin tehtaalta
Vilja jauhetaan jauhoiksi.

Hiiret:

Voi kyllä ​​kukko! Hyvin tehty!
Sinun täytyy vaivata taikina ja paistaa piirakat.

Kukonpoika: Kuka leipoo piirakat?

Hiiret: En minä. En minä.

Kukonpoika: Ilmeisesti minun täytyy.

Puuvilla - lasten vaihto

Johtava:

Kukko ryhtyi toimeen.
Hän sytytti uunin, vaivasi taikinan.
Leivoin piirakat.
Hiiret eivät myöskään tuhlanneet aikaa.
He lauloivat, tanssivat, leikkivät iloisesti.
Piirakat paistettiin, ne jäähtyivät pöydällä,
Minun ei tarvinnut kutsua hiiriä
He itse juoksivat.

Hiiret:

Voi kuinka nälkäinen minulla on!

Voi, ja minulla on nälkä!

Kukonpoika:

Odota odota!
Kerro sinä ensin minulle
Kuka löysi piikin?


Hiiri: Löysitkö sen?

Kukonpoika: Ja kuka puinut piikin?

Myshata: Sinä löit.

Kukonpoika: Ja kuka kantoi viljan myllylle?

Hiiret: Sinä myös.

Kukonpoika: Ja kuka vaivasi taikinan? Kannoitteko polttopuita? lämmititkö liesi? Kuka leipoi piirakat?

Hiiri: Te kaikki.

Kukko: Mitä teit?

Johtava: Eikä hiirillä ole mitään sanottavaa. He lähtivät pöydästä, mutta kukko ei pidättele heitä. Tällaisilla laiskuilla ei ole mitään hemmoteltavaa piirakoilla.

Toiminnot: Hiiret ovat surullisia, nouse ylös ja poistu pöydästä.

(Taiteilijat tulevat ulos kumartamaan!)

V .: Kaverit olivat taiteilijoita! Ja te näytit satua!
Taiteilijat ja yleisö olivat kaikki hyviä! Taputamme toisiamme sydämellisesti,ja anna heille kukkia!

Laita tyttäret tuoleille, laita kukat pöydälle.

Nouse pyöreään tanssiin. "Sileä ympyrä"

Mitä pelasit? (Sadussa Spikelet)

Kuka sinä olit?

Nostakaa kätenne kuka oli kukko? Mikä kukko? (Huolehtiva, ahkera, ahkera)

Nostakaa kätenne, ketkä olivat pienet hiiret? Mitkä hiiret? (Laska, leikkisä, ilkikurinen)

Kuka oli tarinankertoja? Ja mikä oli tarinankertoja? (Mielenkiintoista)

Kuka muu olit? (katsojien mukaan)

Kenen kanssa yleisö katsoi sadun? Millaisia ​​katsojia siellä oli? (Huomio, hiljainen..)

Onko se satu?

Haluatko pelata ensi kerralla?

Mitä muuta voit tehdä saadaksesi sadusta entistä mielenkiintoisemman? (Tee polkuja, metsää, puita, joulukuusia..)

Käytetyt kirjat:
Artemova L.V. Teatteripelit esikoululaisille. - M.: Koulutus, 1991.
Baryaeva L.I., Vechkanova I.I., Zagrebaeva E.A., Zarin A.A. - SPb. : Kustantaja "Sojuz", 2001.
Makhaneva M.D. Teatteripelit ja -tunnit päiväkodissa. - M.: TC Sphere, 2003.


Kunnallinen esiopetuslaitos, yhdistetty tyyppi nro 12, Serdobskissa

Syksyn hauska käsikirjoitus "Spikelet"

valmis musiikin johtaja Kuznetsova Ljudmila Viktorovna

Serdobsk 2013

Johtava... Mikä tämä pyöreä tanssi on?

Lapset... Tämä on satujen pyöreä tanssi!

Satu fiksu ja ihana Hän asuu vierekkäin unissa. Orkesteri "Visiting the Fairy Tale", musiikki. V. Dashkevich Johtava. Lapset , tykkäätkö kuunnella satuja? Ja te, rakkaat aikuiset? Minuutti huomiota! Haluan aloittaa sadun... Tämän tarinan nimi Kiirehdi arvaamaan. Oletko valmis kuuntelemaan korviasi? Tulee satu - anna aikaa. "Täällä kaksi hiirtä ja kukko asuvat samassa mökissä..." Mikä tämän tarinan nimi on? Johtava. Meillä oli kiire, meillä oli kiire - on aika aloittaa satu. Kerron sinulle: missä olin ja mitä näin aamulla. Petya nousee auringon kanssa, Laulaa lauluja äänekkäästi. Kukonpoika. Ku-ka-re-ku! Hyvää huomenta silmät Heräsit? (Lapset hierovat silmiään) Hyvää huomenta korvat, Heräsit? (Lapset silittävät korviaan) Hyvää huomenta jalat Heräsit? Hyvää huomenta aurinko (Kaikki lapset) Heräsimme, (Nostavat kätensä aurinkoon) (Kaikki lapset) Hyvää huomenta! Hyvää selkeää päivää! - Näin upeasti elämme! Kappale "The Sun Has Friends", musiikki. E. Tilicheeva, sanat E. Karganova Lapset. 1. Kesän jälkeen tulee syksy. Tuuli laulaa hänelle keltaisia ​​lauluja. Lehdet leviävät punaisiksi hänen jalkojensa alla. Valkoinen lumihiutale lentää siniseen. 2. Lehdet ovat kaikki kauniita syyspäivänä Laulataan laulu kultaisista lehdistä! Laulu "Simple Song", musiikki ja sanat E. Shalamonova 3. Aamulla menemme pihalle, Lehdet sataa Kahina jalkojen alla Ja he lentävät, he lentävät, he lentävät. Opiskelu lehtien, musiikin kanssa. ( Kukko ottaa luudan ja lakaisee lehdet, löytää piikin). Kukonpoika. Hienoa, Vert, katso mitä löysin. (Hiiri juoksee kukon luo). Johtava. Sadonkorjuuaika, ei ollenkaan laiskuuden vuoksi Piikkarit ovat rumia, vain näky kipeille silmille. Kerää piikit, puida ne, Tuot viljaa tehtaalle mahdollisimman pian. Hiiret: 1. En minä! 2. En minä! Piikkaritanssi, r.n.m. Kukonpoika(korin kanssa) Hienoa, Vert, katso kuinka paljon viljaa sinulla on. No, kuka vie viljan myllylle? Hiiret: 1. En minä! 2. En minä! Lapsi. Lämmin tuuli silittää höyheniä matkalla, Kiirehtikää tielle myllylle. Kaikkien lasten tulee auttaa kukkoa, Loppujen lopuksi hän tarvitsee auttajia! Vetovoima. "Kuljeta vilja myllylle." Pelin säännöt: Lapset leluautossa kuljettavat viljaa niille varattuun paikkaan. Johtava. Mylly hummockilla Punnitsi röyhelöitä. Tule, lapset auttakaa, Kutsukaa rajuja tuulia. Harjoitus "Mylly" Puhalla, puhalla, tuulet pellolla, Myllyjen jauhamiseen Tehdä huomenna jauhoista He leipoivat meille piirakoita. Kukonpoika(pussin kanssa) Siistiä, Vert, katso, toin jauhoja. Johtava... Voi kyllä, kukko! Hyvin tehty! Lapsi... 1. Pysähdy, lopeta! Meidän täytyy leipoa piirakka ajoissa. Tarvitset myös kärsivällisyyttä. tehdä herkkua. 2. Älä unohda suolaa ja sokeria, Aloitan taikinan vaivaamisen, Ja kokit auttavat, Erittäin ystävällisiä tyyppejä. (Kokit tulevat ulos korkkiin). Kokit... Tässä on jauhot ja tässä on täyte, yritän vähän Tämä on vadelma marja - Kunpa voisin nuolla sen kaiken! 2. Leivomme sinulle kaalipiirakkaa tänään, Joten taikina ei riitä ja täyte on paksu! Lapsi. 3. Autamme sinua, seulomme kaikki jauhot Ja saamme tuoda kaalia puutarhasta. Peli "Sadonkorjuu". Pelin säännöt. Lapset kilpailevat kaalihaarukoilla. Johtava... Ja on myös piirakoita omenoiden kanssa. Kuka lähtee syyspuutarhaan? Kuka tuo meille omenoita? Hiiret: 1. En minä! 2. En minä! Lapset... Omenat kypsyivät nopeasti! Miten sinä oikein keräät niitä? Ravista tavaratilaa hieman, Hedelmä, putoa pöydälle! Leikkiminen omenoiden kanssa. Pelin säännöt. Lapset lajittelevat vihanneksia hedelmistä. Kukonpoika... Kierrä, pyöritä, taikina on vaivattava, Anna kaikille piirakka. Hiiret: 1. En minä! 2. En minä! Johtava. Kuinka opettaa meille oppitunti hiirille Ja opettaa ne työskentelemään? Lapset. yksi. Meidän täytyy kutsua kissa, Rangaistaakseen hiiriä. 2.Jos joku muuttaa paikalta, Kissanpentu ryntää hänen kimppuunsa. Jos jotain rullaa Kissanpentu tarttuu siihen. Hyppää-hyppää, kynsi-raaputa! Et pääse pois tassuiltamme! Peli "Kissa ja hiiret", musiikki. S. Nasaulenko Hiiret. 1. Voi, ja minulla on nälkä! 2. Voi, ja minulla on nälkä! Johtava. Odota odota Kuka löysi piikin? Hiiret. Ei me! Johtava. Kuka puinut piikin? Ei me! Johtava. Kuka toi viljaa myllylle? Hiiret. Ei me! Johtava. Mitä sinä teit? Lapset. Vai niin! Halusin piirakan. Sinulla on voita ja jauhoja. Vaivaa taikina nopeasti. Ja leivo piirakkaa kaikille! Hiiri. Lähden mielelläni asioihin, Tehtävä ei kuitenkaan ole helppo. Jotta taikina olisi kuohkeaa, valkoista En ole ainoa, joka tarvitsee jauhoja. Johtava... Syksyisellä laululla piirakasta tulee maukkaampaa. Joten lauletaan laulua hauskemmin. Kappale "Rain", musiikki. V. Gerchik, sanat P. Chumichev. Hiiret ottavat piirakan esiin. Lapsi. Tämä on meidän piirakka Makea ja tuoksuva Hän on auringon säteiltä Lämmin, kultainen. Johtava. Joten satu on kuollut Aloitamme alusta Tai aloitetaan uusi, Mutta ensin levätään.

Luettelo käytetystä kirjallisuudesta

1. Aikakauslehti "Musikaalinen johtaja" nro 6 2007.

2. Ukrainan kansansatu "Kolosok"

Hahmot:

Tarinankertoja.

Siisti hiiri.

Tarinankertoja: Olipa kerran kaksi hiirtä, Cool ja Vert, ja kukko Vocal Neck. Hiiret tiesivät vain, että he lauloivat ja tanssivat, pyörivät ja pyörivät. Ja kukko nousi hieman kevyesti, herätti ensin kaikki laululla ja ryhtyi sitten töihin.

Kerran kukko lakaisi pihaa ja näki maassa vehnäpiikin.

Kukko: Hienoa, Vert, katso mitä löysin!

Tarinankertoja: Pienet hiiret juoksivat.

Hiiret: Sinun täytyy puida se.

Kukonpoika: Kuka puidaan?

1. hiiri: En minä!

2. hiiri: En minä!

Kukonpoika: Okei, minä puidan.

Tarinankertoja: Ja hän ryhtyi töihin. Ja hiiret alkoivat leikkiä pyöreitä.

Kukko lopetti puimisen.

Kukonpoika: Hei, siistiä, hei, Vert, katso kuinka paljon viljaa minulla on jauhettu!

Tarinankertoja: Hiiret juoksivat ja kiljuivat yhdellä äänellä.

Hiiret: Nyt pitää kantaa viljaa myllylle, jauhaa jauhoja!

Kukonpoika: Kuka sen kantaa?

1. hiiri: En minä!

2. hiiri: En minä!

Kukonpoika: Okei, vien viljaa myllylle.

Tarinankertoja: Laitoin säkin harteilleni ja menin. Ja pienet hiiret aloittivat samalla harppauksen. He hyppäävät toistensa yli, pitävät hauskaa.

Kukko palasi tehtaalta ja kutsui taas hiiriä.

Kukonpoika: Tässä, siistiä, täällä, Vert! toin jauhoja.

Tarinankertoja: Pienet hiiret tulivat juoksemaan, he katsovat, niitä ei kehu.

Hiiret: Voi kyllä ​​kukko! Hyvin tehty! Nyt sinun täytyy vaivata taikina ja paistaa piirakat.

Kukonpoika: Kuka vaivaa?

Tarinankertoja: Ja hiiret ovat taas omiaan.

1. hiiri: En minä!

2. hiiri: En minä!

Kukonpoika: Ilmeisesti minun on pakko.

Tarinankertoja: Hän vaivasi taikinaa, toi polttopuita, sytytti uunin. Ja kun uuni oli ylikuumentunut, hän laittoi siihen piirakat. Hiiretkään eivät tuhlaa aikaa: ne laulavat ja tanssivat. Piirakat paistettiin, kukko otti ne pois, asetti pöydälle ja hiiret olivat siellä. Ja minun ei tarvinnut soittaa heille.

1. hiiri: Voi, ja minulla on nälkä!

2. hiiri: Voi, ja minulla on nälkä!

Tarinankertoja: Ja he istuivat pöytään.

Kukonpoika: Odota odota! Kerro ensin kuka löysi piikin.

Hiiret: Olet löytänyt!

Kukonpoika: Kuka puinut piikin?

Hiiret(hiljaa): Sinä löit!

Kukonpoika: Ja kuka kantoi viljan myllylle?

Hiiret: Sinä myös.

Kukonpoika: Kuka vaivasi taikinan? Kannoitteko polttopuita? lämmititkö liesi? Kuka leipoi piirakat?

Hiiret: Kaikki sinusta. Kaikki sinusta.

Kukonpoika: Mitä sinä teit?

Tarinankertoja: Mitä vastata? Eikä ole mitään sanottavaa. Steep ja Vert alkoivat ryömiä ulos pöydästä, mutta kukko ei pidättele heitä. Tällaisilla laiskuilla ja laiskoilla ei ole mitään hemmoteltavaa piirakoilla.

KUNNAN TALOUSARVIO

ESIKOUPELAITOS

KIERTOARHA № 18 POS. PAINO

KUNTAKOULUTUS

GULKEVICHIN PIIRI

Pelin dramatisoinnin pääpiirteet

perustuu ukrainalaiseen kansansatuun "Kolosok".

Vanhempi ryhmä.

Kouluttaja:

S. G. Shtimenko

Kohde:

Jatka lasten opettamista emotionaalisesti havaitsemaan satujen kuvaannollista sisältöä, ymmärtämään hahmojen hahmoja ja tekoja, välittämään hahmojen tunnelmaa ilmeillä ja eleillä;

Työskentele eleiden ja ilmeiden ilmaisukyvyn parissa;- kehittää monologisen ja dialogisen puheen taitoja, huomiokykyä, muistia, kuuntelutaitoja;

Edistää kykyä tuntea ja ymmärtää satukuva, satujen kieli; viljellä kovaa työtä; juurruta rakkautta taiteelliseen sanaan, rakkautta kirjaan.

Materiaali: laatikko, lelut (hiiri, kukko), kello, hiiren naamarit, kukko, piikki, haitari, pallo, viljakulho, laukku, lautanen piirakkanukkeilla, pöytä, tuolit, kuutio, luuta, penkit, 3 paitaa, aurinkomekko, huivi, nenäliina, nauhuri, äänitysVenäläinen kansanmelodia "Kuukausi paistaa".

Hahmot: Tarinankertoja, hiiret, kukko (lapset)

Alustava työ: vehnän ja rukiin piikkien tutkiminen, kuvitukset aiheesta "Kuka kasvattaa leipää?", "Mitä jauhoista leivotaan", arvaillaan leipää ja leipomotuotteita koskevia arvoituksia, luetaan ukrainalaista satua "Kolosok", tutkitaan kuvituksia ukrainalaisen kansansatun "Kolosok".

Dramatisointipelin edistyminen:

Kouluttaja: Hyvää päivää sinulle,

Päivä on sinulle puhdas

Päivä ilman kipua ja ilman pahaa

Ja kaikkien hyviltä ihmisiltä

Lähetän jouseni teille, ystävät!

Kaverit! Kävelin polkua pitkin ja löysin kauniin laatikon. Ja laatikko ei ole yksinkertainen, se on maaginen - sitä se on!

Opettaja näyttää taikalaatikkoa.

Kouluttaja: Mikä kaunis laatikko, ihmettelen mitä siinä on?

Opettaja yrittää avata taikalaatikon, mutta se ei avaudu.

Kouluttaja: - Ehkä satu? Tarina on piilotettu arvoitukseen. No, yritä arvata. Jos vastaus on oikea, satu tulee meille uudelleen!

Opettaja tekee arvoituksia.

Kouluttaja: Pienet eläimet
Harmaa turkki,
Pitkät hännät,
Mustat silmät
Terävät hampaat.

Kuka tämä on?

Lapset: Hiiret.

Laatikko avautuu, ja opettaja ottaa lelun - hiiren.

Kouluttaja: Poninhäntä kuvioilla, saappaat kannuilla,
Hän laulaa lauluja, aika laskee.

Kuka tämä on?

Lapset: Kukonpoika.

Opettaja ottaa laatikosta lelun - kukon ja piikin.

Kouluttaja: Hyvin tehty pojat! Kaikki arvoitukset on arvattu! Ja mistä sadusta nämä sankarit ovat?

Lapset: Spikelet.

Kouluttaja: Miten arvasit?

Lapset: Kukko, jossa on piikki.

Kouluttaja: Haluatko pelata satua "Spikelet"?

Lapset: Me haluamme!

Kouluttaja: Kuka on kukko? Ketkä ovat Hiiret? Kuka haluaa olla tarinankertoja? Kädet ylös. Tule luokseni, kiitos.

Opettaja auttaa lapsia pukemaan puvut ja naamarit.

Kouluttaja: Ja loput ovat katsojia. Kuule kellon soi, yleisön on aika istua katsomossa ja taiteilijoiden lavalle. Satu alkaa!

Opettaja soittaa kelloa.

Dramatisointi sadusta "Spikelet"

Kertoja:Olipa kerran Cockerel - laulukaula, hiiret Cool ja Vert. Kukko rakasti työskentelyä, ja hiiret pitivät hauskaa.

Kukko tulee ulos talosta.

Kukonpoika: Kukareku! Kukareku! Väännä, käännä! Herätä!

Pienet hiiret tulevat ulos talosta venytellen laiskasti.

Hiiret: Mikä heräsi niin aikaisin?

Kukonpoika: On aika ryhtyä töihin. Menen lakaisemaan pihan.

Hiiret: Ja pelataan palloa.

Hiiret alkavat leikkiä, kukko pyyhkäisee ja löytää yhtäkkiä piikin.

Kukonpoika: Väännä, käännä! Tule tänne! Katso mitä löysin!

Hiiret: Spikelet! Hyvin tehty, Cockerel, nyt meidän täytyy puida hänet.

Kukonpoika: Kuka puidaan?

Hiiret: En vain minä! En vain minä! Meidän täytyy pelata, meillä ei ole aikaa.

Kukonpoika: Okei, puiden itseni.

Kertoja: Kukko alkoi puida ja hiiret leikkivät hyppysammakkoa.

Kukonpoika: Väännä, käännä! Katso kuinka monta jyvää minulla on jauhettu.

Hiiret: Hyvin tehty. Kukonpoika! Nyt meidän on vietävä se tehtaalle.

Kukonpoika: Kuka sen kantaa?

Hiiret: En vain minä! En vain minä! Meidän täytyy tanssia, meillä ei ole aikaa.

Kukonpoika: Okei, otan sen itse.

Kertoja: Kukko meni myllylle, ja hiiret alkoivat tanssia. Pyöritä harmonikkasoitossa ja Twirl tanssii nenäliina ympärillään (soveltuu venäläinen kansanmelodia "Shines the month")

Kukko lähtee, Krut soittaa harmonikkaa ja Vert tanssii nenäliinassa.

Kertoja: Kukko on tullut tehtaalta ja kutsuu hiiriä.

Kukonpoika: Väännä, käännä! Katso kuinka paljon jauhoja toin!

Hiiret: Hyvin tehty, kukko! Nyt sinun täytyy vaivata taikina.

Kukonpoika: Ja kuka vaivaa?

Hiiret: En vain minä! En vain minä! Tanssimme ja olimme väsyneitä, meidän täytyy levätä.

Kukonpoika: Okei, taidan itseni.

Hiiret menevät taloon, ja Cockerel istuu pöydän ääreen ja "vaivaa" taikinaa, laittaa piirakat pöydälle.

Kertoja: Hiiret menivät kotiin nukkumaan, ja Kukko vaivaa taikinaa, teki piirakoita, paistoi niitä uunissa, ei ehtinyt laittaa punertavia piirakoita pöydälle, kuten hiiret tekivät.

Vert: Siistiä, tule tänne, se tuoksuu piirakoilta.

Viileä: Mennään syömään.

Hiiret istuvat pöydän ääreen.

Kertoja: He juoksivat Cockerelin luo ja istuivat pöytään, ja Cockerel kysyi.

Kukonpoika: Odota, odota, kuka löysi piikin?

Hiiret: Sinä, kukko.

Kukonpoika: Kuka löi hänet?

Hiiret: Sinä, kukko.

Kukonpoika: Kuka kantoi siemenet myllylle?

Hiiret: Sinä, kukko.

Kukonpoika: Kuka vaivasi taikinan ja paistoi piirakat?

Hiiret: Sinä, kukko.

Kukonpoika: Laiskoja ihmisiä ei voi syöttää piirakalla.

Hiiret ovat surullisia, nouse ylös ja poistu pöydästä.

Kertoja: Hiiret, surullisia ja nälkäisiä, lähtivät pöydästä. Pidätkö työstä vai pidätkö vain hauskanpidosta kuin hiiret? (Lasten vastaukset). Muista sananlasku: "Joka ei tee työtä, se ei syö."

Kouluttaja: Se on koko tarinamme,

Ja pojilla on mandaatti:

Joka rakastaa työtä

Se kansa kunnioittaa!

Kukko teki hyvää työtä, se ei ollut helppoa hänelle, mutta mitä ihania piirakoita pöydällä. Ei turhaan sanota: "Jos et tee työtä, et saa leipää!"

Kouluttaja: Pojat olivat taiteilijoita! He näyttivät meille sadun! Taiteilijat ja yleisö olivat kaikki hyviä! Taputetaan toisiamme sydämemme pohjasta!

Taiteilijat kumartavat, yleisö taputtaa.

Kouluttaja: Kaverit, mitä me leikimme?

Lapset: Satuun "Spikelet"

Kouluttaja: Mikä oli kukko sadussa?

Lapset: Välittävä, ahkera, ahkera...

Kouluttaja: Ja mikä Myshata?

Lapset: Laiska, leikkisä, tuhma..

Kouluttaja: Ja mikä oli tarinankertoja?

Lapset: Mielenkiintoista.

Kouluttaja: Ja mikä oli yleisö?

Lapset: Huomaavainen, hyvätapainen...

Kouluttaja: Kaverit, oliko meillä satu?

Lapset: Se osoittautui.

Kouluttaja: Kaverit, minkä sadun haluat pelata ensi kerralla? (lasten vastauksia)