Korjaus Design Huonekalut

Maa - maaperän rooli luonnossa ja ihmisen elämässä. GCD:n tiivistelmä valmisteluryhmässä aiheesta: "Maaperäinen maa. Kuka luo maaperän? Alue "Puheenkehitys"

KUNTA ESIPUOLETON OPETUSLAITOS

YHDISTETTYYPPI "Glowworm"

140054 Kotelniki, Moskovan alue, md. Kovrovy d. 34 puh. 559-73-44 ____________________________________________________________________________

Tiivistelmä avoimesta tutustumisesta

Muiden vanhemman ryhmän jäsenten kanssa d/s

Aiheesta: "Maa on elävä maa."

Valmistelija: Dzhabbarova Galiya Kharrasovna

G.Kotelliki

Oppitunnin AIHE : Maaperä on elävää maata.

TUNNIN TAVOITTEET : 1) tutustuttaa lapsia maaperään, sen koostumukseen kokeiden perusteella; 2) tutustua joihinkin maaperän asukkaisiin; 3) opettaa lapsia reflektoimaan, muotoilemaan ja yleistämään kokeiden tuloksia; 4) näytä pelissä lehtien "maagiset muunnokset" maaperäksi; 5) juurruttaa kunnioittavaa asennetta luontoa kohtaan; 6) kehittää käsien hienomotorisia taitoja, mielikuvitusta.

LAITTEET: kaavio-kuva "maaperän koostumus"; kokeita varten - maa, lasillinen vettä; maaperän asukkaita kuvaavat kuvat (myyrä, kastemato, muurahaiset, peltohiiri, karhu), ristisanatehtävä, jossa käytetään arvoituksia maan asukkaista; peliin - lehdet, kupit maalla (lasten lukumäärän mukaan), päähineet, joissa on puun kuva - 2 kpl ja kastemadon kuva - 2 kpl, vanne - 4 kpl; piirtämiseen, värikynät tai värikynät, albumiarkit.

Oppitunnin prosessi:

Tänään oppitunnilla puhumme kanssasi maaperästä, selvitetään, mistä se koostuu, keitä siinä asuu ja miten voimme säilyttää sen.

Mikä on maaperä?

Mitä mieltä olette lapset? (lasten vastaukset)

Tietysti olet oikeassa, maaperä on maata. Kävelemme kaikki maassa, kuivalla säällä murisemme, että pölyä on paljon, ja sateisella säällä se on liian likainen. Mutta pöly ja lika eivät ole vain maata. Meillä on maata jalkojen alla. Hän antaa vettä ja ruokkia kasveja, ja ne antavat hänelle kuivat lehdet.

Miksi kysyt?

Asia on siinä, että maaperää on vain siellä, missä kasvit kasvavat, ja päinvastoin, kasvit itse luovat maaperän.

Miten tämä tapahtuu? Muistetaan kanssasi.

Kuinka moni teistä näki lehtien putoavan puista syksyllä?

Ja minne ne sitten menevät? (lasten vastaukset)

Salaisuus on, että kaikki nämä pudonneet lehdet ja oksat mätänevät ensin ja muodostavat sitten maaperän.

Mistä maaperä on mielestäsi tehty? (lasten vastaukset)

Maaperä koostuu: hiekasta, savesta, vedestä, ilmasta, humuksesta.

Nyt tarkistamme tämän kokeellisesti.

Sanoimme, että maaperässä on ilmaa. Se sijaitsee vapaissa paikoissa kokkarien ja maapaakkujen välissä. Ja todistaaksemme sen sinulle, teemme kokeen.

KOKEMUS 1: Ota lasillinen vettä ja heitä siihen maapala, jos siinä on ilmaa, niin näemme kuplia, jotka nousevat ylös.

Mitä johtopäätöksiä kokeen tuloksista voidaan tehdä? (maassa on ilmaa)

Sanoimme myös, että maaperässä on vettä, minkä vuoksi kasvit kasvavat.

Mistä se tulee maaperästä? (lasten vastaukset)

Aivan oikein, lapset. Vesi pääsee maaperään sateella Se tunkeutuu syvyyksiin ja jää vapaille paikoille.

Maaperässä on myös hiekkaa ja savea.

KOKEMUS 2 : Sekoita maata vesilasiin. Hetken kuluttua näemme, että hiekka on laskeutunut lasin pohjalle, vesi on samentunut ylhäältä saven takia ja pinnalla kelluu roskia, kasvien juuret - tämä on humusta.

HARJOITUSMINUTTI:

Tämä on helppoa hauskaa - (kääntää vartaloa vasemmalle ja oikealle)

Kääntyy vasemmalle ja oikealle.

Me kaikki tiedämme jo pitkään

On seinä ja on ikkuna.

Kyykkymme nopeasti, taitavasti. (kyykky)

Taito näkyy jo täällä.

Kehittää lihaksia,

Sinun täytyy kyykkyä useammin.

Nyt kävely on paikallaan(kävely paikalla)

Tämäkin on mielenkiintoista.

Meillä kaikilla oli aikaa lämmitellä,

Ja he istuivat taas.

Opimme, että maaperässä on vettä, ilmaa - se tarkoittaa, että voit elää siellä.

Kerro minulle, mitä maaperän asukkaita tunnet?

Kuka asuu maan alla? (lasten vastaukset)

1 MOOLI - metsän laidoilla, pelloilla ja kaikkialla elävä pieni eläin, joka elää kaivautuvaa elämäntapaa, joten sitä on vaikea nähdä. Se murtautuu maanalaisten käytävien läpi metsästämään hyönteisiä, toukkia ja myös lepäämään missä myyrä tekee pesän.

2.TULIMATTO - se viettää koko elämänsä maaperässä.Se ruokkii mädänneiden lehtien jäännöksiä Koko keho on liman peitossa liikkumisen helpottamiseksi Pinnalla näkyy sateen aikana.

3 muurahaista - asuvat perheissä muurahaiskekotaloissa, joista suurin osa on maan alla.Jokainen muurahainen tekee työnsä: sotilasmuurahaiset suojelevat muurahaiskekoa, rakennusmuurahaiset rakentavat muurahaiskekoa, lastenhoitaja muurahaiset huolehtivat jälkeläisistä.

4. MEDVEDKA - hyönteinen, vähän kuin sirkka, mutta erittäin suuri.Käsälät ovat sopeutuneet aktiiviseen kaivamiseen, ulkoapäin ne muistuttavat kaivinkoneen lapioita.Se asettuu usein puutarhapalstoihin ja kaivaa sinne tunneleita.

5. KENTTÄHIIRI (Myyrä)- pieni eläin, asuu niityillä, pelloilla.Viittää päivän kolossa ja yöllä tulee pintaan.Ruokii kasvien juuria, mädänneiden lehtien ja oksien jäänteitä, hyönteisten jäänteitä, toukkia.

Ja nyt katsotaan, muistatko "maanalaiset asukkaat".

1) Pienikokoinen, pitkä häntä,

Ruskehtava turkki, pienet terävät hampaat,

Se vaanii maan alla, menee pellolle syömään. (myyrä)

2) Kaivuri, ei bensiiniä eikä rengasta

Löysää maata joka päivä, rakentaa pitkän sokkelon

Pimeys ja ahtaus vankityrmässä lähellä ... (mooli)

3) Häntäni on mahdoton erottaa päästäni

Löydät minut aina maan päältä.

Ja jos yhtäkkiä sataa

Ryömän ulos poluille. (kastemato)

4) Katso kavereita: iloisia ja reippaita

Kaikista päistä vedetty, materiaalia rakentamiseen.

Täällä yksi kompastui yhtäkkiä raskaan taakan alle,

Ja ystävä kiirehtii auttamaan, ihmiset täällä ovat hyviä.

Ei voi elää ilman työtä, Jumalan elämän tähden... (muurahainen)

5) Eläin laukkaa, ei suu, vaan ansa.

Sekä hyttynen että kärpänen putoavat ansaan. (rupikonna)

Nyt on aika pelata peliä, nyt nähdään kuinka lehdet muuttuvat maaperäksi.

PELI "PUUT JA MATO"

Lapset on jaettu kahteen joukkueeseen. Jokaisella joukkueella on oma "mato" ja oma "puu". Kastemadon rooli. Se seisoo ympyrässä, tässä, ympyrässä lattialla, on kupit maata. huoneen vastakkaiseen päähän laita lapsille vielä kaksi vannetta, jotka toimivat "puina". Nämä lapset seisovat myös ympyrässä, käsissään heillä on lehtiä. Lasten päässä on vastaava päähine. Loput osallistujista seisoo yksi toisensa jälkeen. Johtajan käskystä "SYKSY!" puulapset antavat lehden osallistujalleen, hän juoksee madon luo ja vaihtaa sen lasilliseen maata. Sitten hän palaa mukanaan puun luo ja antaa sen Tiimin jäsenet toistavat tekojaan, kunnes viimeinen osallistuja tuo maan omalle puu.

Pelin jälkeen lapset kutsutaan paikoilleen, opettaja tekee yhteenvedon oppitunnista.

Tänään oppitunnilla tutustuit "maaperän" käsitteeseen, muista, mitä se on, mistä se koostuu, kuka siinä asuu? (Lasten vastaukset)

Kuinka voimme säästää maaperää näille olennoille? Mitä voimme tehdä?

(älä saastuta maaperää, kastele puhtaalla vedellä, älä tee tulipaloja, älä talla kasveja, suojele "maanalaisia ​​asukkaita" - koska maaperä tarvitsee niitä.

Kiitos, että kuuntelit tarkasti ja vastasit kysymyksiini.

Haluaisin kutsua sinut luonnostelemaan jonkun "maanalaisista asukkaista", josta pidit eniten.

Esikatselu:

Marina Sudovskaja
Oppitunti vanhemman ryhmän lasten kanssa aiheesta: "Upea maaperä"

Tavoitteet:

Jatka lasten esittelyä maaperää, sen komponentit, jotka sisältyvät sen koostumukseen käyttämällä kokeita-kokeita.

Vahvista taitoja korostaa ominaisuuksia maaperää ota selvää mitä siinä on maaperää on tarkoitettu elävien organismien elämään.

Kehittää tutkimuksen, havainnoinnin, henkisen toiminnan taitoja, kykyä luoda syy-seuraus-suhteita.

Kehitä näyttöön perustuvaa puhetta (kyky analysoida, yleistää, tehdä johtopäätöksiä).

Edistää lasten kognitiivista kiinnostusta luontoa kohtaan.

Alustava työ:

Lapset leikkivät hiekalla, savimuovailulla.

Työtä puutarhassa, kukkapuutarhassa.

Kasvien hoito luonnon nurkassa.

Lukeminen:

N. Sladkov "Aurinkotulen maa" ".

N. Ryzhova " Maaperä on elävää maata".

Materiaali:

Paakut kuivia maaperää.

Säiliöt hiekkaa, savea, mustaa maata, vettä. Pavun siemenet.

Valkoinen paperiarkki, tikut, suurennuslasit.

Kynttilä, lasi, paistinpannu.

Pöytä " Maaperä".

Sanakirjan aktivointi: maaperä, musta maa.

Kirjallisuus:

1. M. Kostyuchenko "Kokeilu". - W-l "Esikoulu-opetus" 2006, nro 8. s. 27.

2. "Lapset kokeilevat"... - W-l "Esikoulu-opetus" 2004, nro 8, s. 29;

2007, nro 6, s. kolmetoista.

3. "Kokeet kanssa maaperää» ... - W-l "Esikoulu-opetus"... 1998, nro 4, s. 57.

4. "Tutustu alamaailmaan"... - W-l "Esikoulu-opetus", 1997, nro 7, s. 23.

5. "Kokeet hiekalla ja savella"... - W-l "Vanne", 1998, nro 2, s. kahdeksantoista.

Oppitunnin kulku

C. - Arvaa arvoitus:

He hakkasivat minua, hakkasivat minua, käännävät minut ympäri, leikkaavat minut - kestän kaiken ja itken kaikesta hyvästä.

D. - Tämä on maa.

C. - Tänään klo ammatteja puhumme asiasta maaperää.

D. - Tavallista maatamme kutsutaan taikoksi, miksi luulet?

D. - Maa ruokkii ja antaa vettä kasveille.

D. - Maa ruokkii meitä.

D. - Miten hän ruokkii meitä?

Lasten vastauksia.

D. - Kuinka maa tekee meidät onnelliseksi?

D. - Maa ilahduttaa meitä kukilla, vihreällä ruoholla.

C. - Maan pintakerrosta, joka ravitsee ja ravitsee kasveja, kutsutaan maaperää... Se on erilaista kaikkialla. Yhdessä paikassa on paljon hiekkaa. Sellainen maaperää kutsutaan hiekkaiseksi... Muualla on enemmän savea.

V. - Mikä tämän nimi on maaperä? D. - Maaperä kutsutaan savimaiseksi.

V. - Maaperä runsaasti humusta kutsutaan mustaksi maaperäksi. Mikä on humus? Miksi maaperää kutsutaan mustaksi maaksi?

V. - Katsotaanpa kuvaa "Rakennus maaperää".

K - Minkä värinen on maan pintakerros?

D. - Pintakerros tummaa maata (musta) värit.

V. - Tämä on maan hedelmällinen kerros. Miksi sitä kutsutaan? (musta maa)

K - Minkä värinen on seuraava maakerros?

D. - Keltainen.

D. - Mitä luulet sen olevan? D. - Tämä on hiekkaa.

K - Millä värillä vesi on kuvattu?

D. - Vesi näkyy sinisenä.

V. - Sitten tulee kerros savea. Millä värillä savi on kuvattu?

D. - Savi on kuvattu oranssina.

V. - Taulukko kuvaa myös maanalaisia ​​asukkaita.

D. - Kuka asuu maan päällä?

D. - Madot, myyrät, kovakuoriaiset elävät maassa.

V. - Olemme nyt maanalaisen maan asukkaita.

Liikunta.

Mato ryömii maan alle

Hän tekee kapean käytävän,

Siis alamaailmassa

Elämä oli parempaa kaikille

Joten kasvit maassa

Kaikki kasvoivat paremmiksi.

Myyrä asuu maan alla

Kaivamassa kuoppia, etsimässä tietä.

Niin että maa hengittää

Hän antoi meille ruokaa.

(Runon sanoihin liittyy liikkeitä.)

D. - Alamaailman asukkaat ovat lähettäneet meille erittäin arvokkaan lahjan - kolme pussia taikamaata. Tarkastellaan lähemmin maata - äitiä.

Kaverit, jokaisella teistä on maapalat valkoisilla lakanoilla (musta maa, hiekka, savi)... Haluatko tietää, mitä jokaisessa palassa on kätkettynä?

C. - Siirrä paperia, jossa on tummempi kokkare.

D. - Minkä värinen se on?

D. - Maa on musta.

C. - Katso palaa suurennuslasin läpi.

D. - Kerro minulle, mitä näit?

D. - Pakkauksessa on halkeamia.

C. - Murskaa maapala varovasti. Katso suurennuslasin läpi, mitä sinun palasi piilottaa?

D. - Juuret, ruohonkorvat, tikut, kuivat lehdet, kiviä jne.

Kokemus nro 1. Maassa on ilmaa.

D. - Alamaailmassa on monia asukkaita. Mitä he hengittävät? Kuten kaikki eläimet, ilma. Luuletko, että maassa on ilmaa? Ilmaise mielipiteesi kanssa tov: kyllä ​​- punainen, ei - sininen. Tarkistetaan. Ota pala käteesi, se ei ole murentunut, ja laske se varovasti vesipurkkiin.

D. - Mitä sinä havaitset?

D. - Pakkauksesta valuu pieniä kuplia.

D. - Tämä ilma nousee vedestä.

D. - Missä ilma oli?

D. - Ilma oli maapalassa.

V. - Kyllä, ilma oli hiekanjyvien välisessä möykkyssä. Vesi ajoi hänet ulos. Ilma leijui ylös, koska se on vettä kevyempää ja sekoittunut ympärillämme olevaan ilmaan.

V. - Pojat, tee johtopäätös: mitä löysimme kokeen aikana.

D. - Maassa on ilmaa.

C. - Merkitse kokeen tulos magneetilla. Monet kaverit olivat oikeassa, hyvin tehty.

Kokemus nro 2. Onko maassa vettä?

V. - Joten varmistimme, että maassa on ilmaa. Luuletko, että maassa on vettä?

Ilmaise mielipiteesi magneeteilla.

K. - Ehdotan, että tarkistat mielipiteesi kokemuksen avulla.

K. - Laitoinko palan puhtaaseen, kuivaan paistinpannuun? Nyt sytytän kynttilän ja pidän paistinpannua, jossa on maata tulessa.

D. - Mitä tapahtuu?

D. - Hän alkaa lämmetä.

C. - Pidän puhdasta, kuivaa lasia paistinpannun päällä. Hetken kuluttua näytän lasin lapsille.

D. - Mitä lasille tapahtui?

D. - Lasi on huurtunut.

V. - Pidän lasia vielä vähän. Millaisia ​​pisaroita ilmestyi lasille?

D. - Tämä on vettä.

K. - Tee johtopäätös - onko maassa vettä vai ei?

D. - Maassa on vettä.

K - Muuttuuko maan väri sateen jälkeen?

D. - Muutoksia.

K - Minkä värinen siitä tulee?

D. - Tumma, musta.

K - Näytä kuvassa, mitä kerrosta maasta tutkimme? (musta maa)... Miksi kasvit tarvitsevat sitä? (maassa ja vedessä on erilaisia ​​hiukkasia, nämä ovat kasvin ravinteita, maassa on ilmaa, jota kasvi hengittää). Aivan oikein, näimme tämän kokeiden aikana.

Nyt levätään. Liikunta.

V. - Esitetään pyöreä tanssi "Maa - musta maa".

C. - Siirrä itseäsi kohti paperia, jolla kevyempi maa lepää. Ota suurennuslasi ja katso tarkasti, mistä se koostuu.

D. - Hyvin pienistä hiekkajyväistä.

D. - Mitä hiekanjyviä?

D. - Ne ovat hyvin pieniä, pyöreitä, läpikuultavia (valkoinen, keltainen - hiekkatyypistä riippuen).

D. - Ovatko hiekanjyvät samanlaisia? Miten ne ovat samanlaisia ​​tai erilaisia?

D. - Makaavatko hiekanjyvät erillään vai ovatko ne juuttuneet yhteen?

D. - Makaa erikseen.

C. - Kaada maa lasiin. Kasteleeko helposti? Mistä he puhuvat "Vapaasti virtaava"? (hiekasta)... Näytä kuvassa, mitä kerrosta maasta tutkimme?

C. - Harkitse kolmatta palaa. Ovatko yksittäiset hiukkaset näkyvissä?

K, - Voidaanko sanoa, että hiukkaset tarttuvat toisiinsa?

D. - Voit.

B, - Ota möykky käsiisi. Mitä sillä voi tehdä?

D. - Veistäminen näyttää muovailuvahalta.

V. - Tämä on savea. Näytä kuvassa, mitä kerrosta maasta tutkimme.

Lasten käytännön toimintaa.

C. - Kaverit, tulkaa pöytiin (kolme ihmistä)... Jokaisessa on kolme kuppia, joissa on erilainen maaperä. Mitä kupeissa on?

D. - Yhdessä lasissa - hiekka, toisessa - savi, kolmannessa - musta maa.

K. - Sinun täytyy laittaa pavut kuppeihin. Miten aiot tehdä sen? Anya, kerro kuinka aiot istuttaa papuja?

D. - Teen tikulla reiän, laitan pavut maahan, hautaan ne ja kastan ne.

C. - Mene töihin. Hyvin tehty, he tekivät kaiken, kaatoivat pavut. Ja kuka teistä oli tarkkaavainen ja huomasi kuinka vesi kulkee hiekan, saven, mustan maan läpi.

K - Mistä vesi imeytyi nopeammin?

D. - Hiekka kastui heti (läpäisee vettä hyvin, musta maa ei päästänyt vettä heti läpi (pahempaa kuin hiekka, eikä savi päästänyt vettä läpi ollenkaan).

V. - Tämä tarkoittaa, että hiekka päästää vettä paremmin läpi. Ja miksi? Kuka osaa selittää? Lasten vastauksia.

V. - Kyllä, tämä johtuu siitä, että hiekan hiukkaset eivät tartu toisiinsa, ja mustamaan ja saven hiukkaset tarttuvat, ja siksi heikosti päästävät vettä läpi.

V. - Nyt laitetaan kupit ikkunaan ja huolehditaan istutuksista. Mitä me teemme? (vesi, löysää)... Ja kuinka pavut kasvavat eri maissa, tarkkailemme ja teemme luonnoksia. Uskon, että tulos on erilainen.

V. - Ihmiset keksivät sananlaskuja ja sanontoja maasta. Muista ne.

Lapset soittavat:

Ala rakastaa työtä.

Joka ei kylvä, se ei leikkaa.

Maaperä on musta, ja leivästä syntyy valkoista.

Maan kyntäminen ei ole isoäidin leikkiä.

Maa rakastaa lantaa, ja hevonen rakastaa kauraa.

Maa ei synnytä - kukaan ei palkitse.

V. - Kyllä, kaverit, ja ihmiset myös sanovat Äiti Maa verrattuna äitiini - rakkain henkilö kaikille.

Tulokset luokat... Nautitko opiskelusta tänään? Mitä uutta opit ammatteja? Mistä kertoisit vanhemmillesi?

Tämä opetusvideo on tarkoitettu aiheen "Maaperä ja sen koostumus" itsenäiseen tutkimiseen. Tämän oppitunnin aikana voit tutustua maaperän pääominaisuuteen - hedelmällisyyteen. Opettaja kertoo sinulle maaperän koostumuksesta, jonka ansiosta kasvit voivat saada siitä kasvua varten tarvittavat alkuaineet.

Jos laitat palan kuivaa multaa vesilasiin, miten voit selittää ilmakuplien ilmaantumisen veteen? Tämä kokemus osoittaa, että ilma on osa maaperää.

Kun maa on pudotettu lasilliseen vettä, sekoita ja anna sen asettua. Pipetillä otetaan muutama tippa tätä vettä ja asetetaan lasilevylle. Nyt sinun on lämmitettävä lasi kynttilän tulessa. Veden haihtumisen jälkeen lasiin jäi ohut valkoinen pinnoite, nämä ovat mineraalisuoloja. Tämä koe osoitti, että maaperä sisältää mineraalisuoloja, jotka voivat liueta veteen.

Voit laittaa mullan kanteen ja lämmittää sen sitten kynttilän liekin päällä. Lasi pidetään maan päällä. Lasi kastuu ensin, ja sitten siihen ilmestyy vesipisaroita. Tämä on maaperän sisältämää vettä, joka kuumennettaessa haihtuu. Vesihöyry nousee ylöspäin, kohtaa matkallaan kylmän lasin, jäähtyy ja muuttuu pieniksi vesipisaroiksi (kuva 2).

Riisi. 2. Kokeet maaperällä ()

Tämä kokemus osoittaa, että maaperässä on vettä. Jos jatkat maaperän lämmittämistä, savua ja epämiellyttävää hajua ilmaantuu pian. Tämä polttaa pois osan maaperästä, joka koostuu kasvien ja pieneläinten mätänemistä jäännöksistä. Tämä on osa maaperää - humusta. Jos maaperää kalsinoidaan tulessa erittäin pitkään, humus palaa kokonaan ja maaperä muuttuu harmaaksi. Tämä osoittaa, että humus antaa maaperään tumman värin.

Jos kastat vähän maata vesilasiin, sekoitat ja annat laskeutua, näet pohjalle laskeutuvan hiekkakerroksen, sen päälle saven ja päälle tumma kerros humusta. Tämä osoittaa, että maaperä sisältää hiekkaa ja savea (kuva 3).

Riisi. 3. Kokeet maaperällä ()

Mitkä ovat kokeiden ja havaintojen tulokset? Opimme, että maaperä sisältää ilmaa, vettä, mineraalisuoloja, humusta, hiekkaa ja savea.

Maaperässä on aina villieläimiä: kasvien juuria, bakteereja, kastematoja, muurahaisia, lantakuoriaisia ​​ja monia muita. He purevat kasvien juuria, jauhavat jotain, raahaavat ja keräävät jotain.

Mitä kasvit saavat maasta? Ensinnäkin ilma, kasvien juuret hengittävät maaperässä olevaa ilmaa. Toiseksi vesi. Kasvit imevät ravinteita yhdessä veden kanssa. Maaperässä olevat bakteerit ja hyönteiset käsittelevät kuolleiden kasvien ja eläinten jäänteitä. Joten maaperää täydennetään jatkuvasti humuksella ja mineraalisuoloilla. Se on todellinen kasviravinteiden varasto. Lisäksi maaperässä elävät eläimet löysäävät sitä, ja ilma ja vesi tunkeutuvat paremmin maaperään.

Kun ihmiset sanovat, että maa on sairaanhoitaja, he tarkoittavat maaperää. Kasvit ottavat vettä ja ravinteita maaperästä. Monet eläimet syövät kasveja. Hyönteiset syövät kasvien juuria, varsia, lehtiä (kuva 4), viljaa syövät linnut syövät hedelmiä. Kasvisrehua syövät lehmät, hevoset, hirvi.

Kasvissyöjäeläimistä tulee saalistajia. Näin ollen lihansyöjäeläimet ovat riippuvaisia ​​maaperän hedelmällisyydestä.

Ihminen maan päällä kasvattaa viljaa, vihanneksia, palkokasveja, hedelmiä ja marjoja sekä koristekasveja. Hedelmällinen maaperä tarjoaa ihmisille puuvillasta ja pellavasta valmistettuja vaatteita, lemmikkejä ruokaa ja maitoa, lihaa, munia, hunajaa, villaa ja monia muita tuotteita. Maaperä on maan tärkein rikkaus, joten maanviljelijät huolehtivat sen hedelmällisyyden lisäämisestä ja suojelemisesta.

Miten ihmiset huolehtivat maaperästä? Jotta maaperä pääsisi paremmin ilman läpi ja pidättää vettä, se kaivetaan ja irrotetaan vuosittain. Syksyllä sadonkorjuun jälkeen kaivettaessa maapaakkuja ei murtu, talvella lumi viipyy niiden välissä, joten keväällä maaperä on paremmin kyllästynyt vedellä. Maaperä löysätään keväällä juuri ennen kylvöä (kuva 5). Löysässä maaperässä siemenet itävät paremmin, versot murtuvat nopeammin, juuristo kehittyy hyvin.

Riisi. 5. Maaperän löysääminen ()

Maaperässä on hyvin vähän liuenneita suoloja, joten suolavarantoja on täydennettävä vuosittain. Tehtaat tuottavat lannoitteita, jotka sisältävät kaikki kasvien kasvulle välttämättömät mineraalisuolat. Mutta on myös erittäin hyviä luonnonlannoitteita, kuten turvetta ja lantaa. Ne levitetään maahan syksyllä. Mitä rikkaampi maaperä humuspitoisuudessa, sitä hedelmällisempi se on. Tumman värinsä ansiosta maaperä lämpenee paremmin auringossa.

Mikä vahingoittaa maaperää? Rokot (kuva 6), voimakkaat tuulet, rankkasateet, ohi kulkevien autojen pyörät ja kotitalousjätteet aiheuttavat vaurioita maaperään. Mutta ihmiset ovat oppineet käsittelemään rotkoja, esimerkiksi niiden rinteitä ei kynnetä pitkin, vaan poikki.

Idut pidättävät vettä, joten se ei valu alas rinnettä ja syövyttäisi maata. Myös rotkojen kasvun pysäyttämiseksi rotkon huipulle ja rinteille istutetaan pensaita ja puita. Paikoissa, joissa tuulee usein, istutetaan suojavyöhykkeitä ja kylvetään ruohoa.

Tänään oppitunnilla sait tietoa maaperän koostumuksesta. Opit myös maaperän merkityksen ihmiselämälle.

Bibliografia

  1. Vakhrushev A.A., Danilov D.D. Maailma ympärilläsi 3. - M .: Ballas.
  2. Dmitrieva N.Ya., Kazakov A.N. Maailma ympärillämme 3. - M .: Kustantaja "Fedorov".
  3. A.A. Pleshakov Maailma ympärillämme 3. - M .: Valaistuminen.
  1. Krugosvet.ru ().
  2. Zaiko-mich.narod.ru).
  3. Scheme.RF ().

Kotitehtävät

  1. Mikä on maaperän tärkein ominaisuus?
  2. Maaperän koostumus?
  3. Miten ihmiset huolehtivat maaperästä?

Julkaisupäivä: 01/06/18

Belojarskin piirin kunnallinen itsenäinen esiopetuslaitos "Yhdistetty lastentarha" Koivu ", Beloyarskiy"

Kognitiivinen tutkimusprojekti

"Maa on elävä maa"

Täydennetty: kasvattajat, "Brusnichka"-valmisteluryhmän lapset, vanhemmat

Beloyarsky, 2017

Malli - hankkeen tiedotuskartta.

"Maaperä - elävä maa"

Projektipäällikkö. Marina Kostareva

Sijainti: MADOU "Kindergarten" Koivu ", Beloyarsky"

Osoite: Beloyarsky, Builders Street, 20.

Puhelin: 2-17-51

Projektin tyyppi: pedagoginen, ryhmä, tutkimus.

Projektin kesto: lyhyt.

Projektin osallistujat:"Brusnichka" -valmisteluryhmän lapset,

vanhemmat, kasvattajat, työmarkkinaosapuolet.

Lasten ikä: 6 vuotta.

Ongelmia. Istutettaessa setri- ja lehtikuusi taimia päiväkodin alueelle, huomasimme, että maaperä on erivärinen. Miksi?

Hypoteesi. Jos tutkimme tätä aihetta ja teemme tutkimusta, voimme selvittää, miksi maaperässä on erilaisia ​​kerroksia.

Kohde: luoda olosuhteet vanhempien esikoululaisten käsitysten muodostumiselle maaperästä, sen merkityksestä kaikelle maan päällä olevalle elämälle.

Kehittää ja muotoilla lasten kokeellisen toiminnan taitoja kokeellisen ja kokeellisen toiminnan sekä tietotekniikan avulla (teemaattinen diaesitys);

Yleistää ja systematisoida lasten tietoa maaperän, hiekan, saven ominaisuuksista;

Edistää luonnon (maaperän) kunnioittamista.

Kommunikaatiokykyinen:

Kehittää kykyä reflektoida, muotoilla ja yleistää kokeiden tuloksia, olla vuorovaikutuksessa toistensa kanssa;

Kehitä uteliaisuutta, aktiivisuutta, emotionaalista reagointikykyä.

Puhe ja peli:

Opi kommunikoimaan ekologisen leikin prosessissa;

Stimuloi fantasian kehitystä;

Muodosta kyky ilmaista ajatuksesi;

Istuta kunnioittava ja inhimillinen asenne luontoon alkeistyön prosessissa;

Projektin tuote.

"Soil - Living Earth" -hankkeen julkinen puolustaminen

Kannettava kirja "Maaperä", "Tippakasteluasema"

Projektin toteuttamisen materiaalinen ja tekninen perusta:

1. Säiliöt, joissa on maanäytteitä (savi, hiekka, musta maa.) Ja valikoima näistä materiaaleista valmistettuja esineitä;

2. Laitteet ja materiaalit havainnointiin ja simulointiin

3. Diaesityksen temaattinen valinta;

4. Hyönteisiä, eläimiä, matoja kuvaavat kuvat.

5. Pullot ja astiat vedellä kokeita varten;

6. Siemenet: kaura, vehnä istutettaviksi.

7. Yhteistyö "Underground Kingdom"

8. Rakentaja "LEJO WeDo" kasteluasemalle

9. Folkloremateriaalia (sananlaskuja, arvoituksia maasta)

10.Esiliinat-kylpytakit;

11. Mikroskooppi.

Informatiivinen osa.

Maaperä on maapallon ylin hedelmällinen kerros. Maaperä koostuu hiekasta ja savesta, se sisältää kasvien (juuret, lehdet, varret), pieneläinten jäänteet. Näistä jäännöksistä muodostuu humusta. Humus kertyy maaperän yläkerrokseen, joten tämä kerros on tumma. Mitä enemmän humusta maaperässä on, sitä hedelmällisempi se on.

Maamme maaperä on monipuolinen. Tšernozemmaat ovat erityisen hedelmällisiä. Ne kasvattavat vakaasti korkeita eri viljelykasveja. Podzolic maaperät ovat miehittäneet suuria alueita. Ne ovat vähemmän hedelmällisiä, mutta lannoitettuna ja asianmukaisesti käsiteltynä kenttätyöntekijät saavat niistä korkean sadon.

Kasvien elämän, kasvun ja kehityksen kannalta ekologisesti merkittäviä maaperätekijöitä ovat ravinteet, ilma ja vesi. Hedelmällisyys on maaperän tärkein ominaisuus. Tiedemiehet tutkivat maaperän ominaisuuksia ja kehittävät sääntöjä niiden käyttöön. Peltotyöntekijät huolehtivat siitä, että maa saa tarvittavat lannoitteet, valuttavat kosteikkojen ylimääräisen veden ja kastelevat kuivia maita sekä viljelevät peltoja huolellisesti.

Maa on sairaanhoitajamme. Siksi sinun on huolehdittava siitä jatkuvasti, suojeltava sitä uupumiselta, tuholta ja saastumiselta, tehtävä kaikkesi hedelmällisyyden lisäämiseksi. Missä maaperästä huolehditaan ja sato on suuri.

Maaperät, kuten muutkin luonnonelementit, tarvitsevat suojelua ja kunnioitusta. Maaperä muodostuu luonnossa hyvin hitaasti: 100 vuodessa se on vain yksi senttimetri, mutta se tuhoutuu nopeasti. Voimakkaiden tuulien, vesivirtojen vaikutuksesta maaperä tuhoutuu.

Havupuumaa on havupuiden alla, se koostuu puoliksi rappeutuneista neulasista ja on hapanta.

Turvemaa on soihin ja kuivuviin vesistöihin muodostunut tummanruskea massa, joka koostuu puoliksi rappeutuneiden kasvien jäänteistä. Sitä voidaan kerätä alangoista ja säilyttää 1,5-2 vuotta. Se on löysä (kevyt), ravitseva ja kosteutta kuluttava maaperä, mutta voi kuivua nopeasti.

Humus on 2 vuotta lahotettua lehmän tai hevosen lantaa yhdessä olkikuovin kanssa ravinteikkain maa, joka sisältää kaikki mikro- ja makroelementit.

Hiekka läpäisee vettä hyvin, luo löysyyttä maaperään, mutta siinä ei ole ravinteita, sitä on lisättävä maaseoksiin, jotta vesi ei ole täysin pysähtynyt ja juuret voivat hengittää ilmaa.

Savi on raskasta, tiheää, huonosti vettä läpäisevää, mutta säilyttää, ei haihdu nopeasti, estää kasvin putoamisen.

Aiheen relevanssi:

  • muodostaa käsitys siitä, että maaperä on maan hedelmällinen yläkerros;
  • yleistää ja systematisoida lasten tietoa ominaisuuksista maaperää, hiekkaa, savea
  • opettaa tekemään yksinkertaisimpia johtopäätöksiä kokeellisen tutkimustoiminnan avulla;
  • opettaa kirjaamaan tutkimustuloksia;
  • oppia tekemään johtopäätöksiä;
  • herättää kiinnostusta ympäröivän maailman ilmiöihin.

Hankkeen toteuttamisen vaiheet

Vaihe 1 - valmistelu

Opettajan toiminta:

Ongelman määrittely, tavoitteiden ja päämäärien asettaminen;

Työmenetelmien määrittäminen;

Metodisen, populaaritieteellisen ja kaunokirjallisuuden valikoima;

Tietosäästöpossun rekisteröinti tästä aiheesta;

Pitkän aikavälin suunnitelman laatiminen maaperän ominaisuuksiin tutustumiseksi.

Yhteistoiminta lasten kanssa:

Ohjaa lapset ongelmalliseen tilanteeseen, joka on heidän ymmärryksensä ulottuvilla.

Yhteistoiminta oppilaiden vanhempien kanssa:

Vanhempien esittely ongelmatilanteeseen;

kiireellisten ja toteutettavissa olevien tehtävien valikoiman määrittäminen.

II SAGE. TUTKIMUS. PROJEKTIN TOTEUTUS.

Työskentele lasten kanssa

Ohjelma-osio

Työn muodot, menetelmät ja tekniikat

Kognitiivinen

toiminta

GCD "Mikä on maaperä?"

Kokeilut:

1. Maaperän tyypit.

2. Mistä maaperä muodostuu?

3. Maaperän ominaisuudet.

1. Ilmaa maaperässä.

2. Onko maaperässä vettä?

3. Onko maaperässä humusta?

4. Onko maaperässä suolaa?

5 oppia hiekan ja saven ominaisuuksia

6 maaperä on maan valtakunta

"Märkä maaperä. Sen ominaisuudet"

"Mitä maaperässä on?"

"hiekkaa ja savea".

Oppitunti "Tutustu maaperän ominaisuuksiin ja koostumukseen"

"Hiekan ja saven ominaisuudet".

Havaintoja luonnossa.

Taiteellinen

kirjallisuus

Lukutarina "Pukalo".

Satujen ja runojen lukeminen maaperästä (Ryzhova N.).

toiminta

Peli "maanalaiset asukkaat"

d / ja "Amazing Sand"

p / ja "Kukkia niityllä"

"D / ja kyllä-ei".

Kasteluaseman suunnittelu

Työskentely vanhempien kanssa

Lomake

vuorovaikutuksia

Aihe

Tietoja -

visuaalinen

kollektiivinen

Temaattinen konsultaatio "Kuinka järjestää ja suorittaa yksinkertaisimmat kokeet."

Temaattinen konsultaatio "Ohjeet perheessä kehittyvän ympäristön järjestämiseen."

Vanhempien kysely

Yksilöllinen

"Kuinka käydä informatiivinen keskustelu."

"Kuinka katsoa opetusvideoita ja ohjelmia".

Kognitiivinen luova

Luova työpaja "Kannettavan tietokoneen valmistus ja täyttö" Maaperä "," Tippakasteluasema "

Vaihe 3

Vaiheen tavoitteet:

Lasten ja vanhempien perustavan ympäristötiedon ja -ideoiden muodostuminen sekä ympäristökasvatuksen perusteiden alku toteuttamalla seuraavia toimintamuotoja:

Vanhempien kysely (Liite 2)

Analyysi asetetun tavoitteen saavuttamisesta ja saavutetuista tuloksista;

Kokemuksen yleistäminen ja käytännön toiminnan tuloksen määrittäminen.

hankkeen "Soil. Tutustuminen maaperän ominaisuuksiin.

Lapset oppivat projektin työn tulokset, että maaperä on maan ylempi, hedelmällinen kerros, maaperän koostumus ja ominaisuudet: maaperän arvo kasvien kasvulle, ihmiselämälle.

Lapset oppivat: tunnista ongelma, joka on ratkaistava; ehdottaa mahdollisia ratkaisuja; suorittaa kokeilu, kokea; tehdä johtopäätöksiä, yleistyksiä; ymmärtää tarpeen kunnioittaa luontoa.

Vuorovaikutus vanhempien kanssa.

Vanhempien aktiivinen osallistuminen yhteiseen tutkimukseen projekti ja yhteistyön rakentaminen osallistujien kesken.

Toteutuksen tehokkuuden diagnosointi projekti.

Opettajalle:

Tieto- ja tietokonetekniikan ammatillisen tason parantaminen, tyytyväisyys omaan toimintaansa, luovan potentiaalin toteuttaminen.

Hankkeen käytännön merkitys

Lasten hankkeen toteuttamisen aikana itsenäisen käytännön toiminnan kautta saama kokemus edistää lasten kognitiivisen ajattelun ja luovien kykyjen kehittämistä tutkimustoiminnan prosessissa.


Liite

Hankkeen toteutussuunnitelma


Liite 1

Alue "Puheenkehitys"

Kirjallisuuskeskus:

Keskustelut:

"Märkä maaperä. Sen ominaisuudet"

"Mitä maaperässä on?"

"hiekkaa ja savea"

Tieteellisten ja opetuskirjojen näyttely.

Satujen lukeminen maaperästä (kirjoittaja T.I. Popov).

Luetaan otteita S. Sakharnyn kirjasta "Maan ympärillä olevilla merillä".

Satujen ja runojen lukeminen, arvoituksia maaperästä (Ryzhova N.).

Alue "Kognitiivinen kehitys"

Kokeilukeskus:

Kokeilut:

1. Maaperän tyypit.

2. Mistä maaperä muodostuu?

3. Maaperän ominaisuudet.

1. Kuiva ja kostea maaperä.

2. Ilmaa maaperässä.

3. Maaperän koostumus.

4. Tarvitseeko kasvi multaa.

Oppitunti GCD Liite 4

"Tutustu maaperän ominaisuuksiin ja koostumukseen"

"Hiekan ja saven ominaisuudet".

Havaintoja luonnossa

"Mikä on maaperä?"

GCD "maanalaiset asukkaat".

Fyysinen kehitysalue

Liikuntakeskus:

Ulkopelit » Puut ja madot "Liite 7.

Projektin tuote Hankkeen julkinen puolustus, kannettava tietokone, tippakasteluasema

Alue "Taiteellinen ja esteettinen kehitys"

Taidekeskus:

Piirustus teemasta: "maanalaiset asukkaat"

Piirustus teemasta: "Kasvit ja maaperä"

Piirustusnäyttely "Maa luonnossa"

Ympäristömerkkien piirtäminen,

Alue "Sosiaalinen ja kommunikatiivinen kehitys"

Pelikeskus.

Roolipeli "Ekologit"

Peli - Simulaatio "Maan kerrokset"

Peli - tietokilpailu "Arvaa arvoitus"

Peli "maanalaiset asukkaat"

d / ja "Amazing Sand"

p / ja "Kukkia niityllä"

"D / ja kyllä-ei".

Liite 5.

Suunnittelukeskus:

Malli "Kasteluasema" rakentajalta "LEJO WeDo"

Liite 2

Vanhempien kyselylomake

« Esikoululaisten ekologinen koulutus»

Rakas vanhemmat!

Esikoulu oppilaitoksen täytäntöönpanon puitteissa ekologit- Käyttäytyminen vanhempien kysely esikouluikäisten ympäristökasvatuksesta... Haluaisimme tietää mielipiteesi päiväkodin työstä, kasvattajat

1. Pidätkö syömistä tärkeänä komponenttina? esikoululaisten ekologinen koulutus?

2. Miten ymmärrät sanan ekologia, mitä se tutkii?

3. Miten lasketaan, riippuuko lapsen terveydentila ympäristön tilasta?

4. Mitä yhteistä toimintaa harjoitat? lasten ekologinen koulutus perheessä?

Keskustele lapsesi kanssa luonnosta

Lintujen ruokinta

Telttailu

Luonnonkohteiden tarkkailu.

Lukemalla kaunokirjallisuutta.

Muut menetelmät.

5. Miten arvioit tason? ekologinen tietoa lapsestasi?

6. Tutustutko lapsille luonnon käyttäytymissääntöihin?

7. Mitä tietoa haluaisit saada esikoululta ympäristökasvatukseen?

Kiitos osallistumisestasi!

Liite 3

Kognitiivinen peliohjelma

AIHE: Maaperä on elävää maata. Kuka luo maaperän?

TARKOITUS: lasten tutustuttaminen "maaperän" käsitteeseen kokeiden perusteella, sen koostumukseen ja arvoon kaikille maapallon kasviston ja eläimistön asukkaille;

TEHTÄVÄT: 1) kognitiivinen tutkimus: kokeellisen toiminnan taidon muodostaminen;

2) kommunikatiivinen: opettaa lapsia ajattelemaan, muotoilemaan ja yleistämään kokeiden tuloksia, olemaan vuorovaikutuksessa keskenään

3) puhe ja leikki: opettaa kommunikoimaan ekologisen leikin prosessissa, stimuloimaan mielikuvituksen kehitystä, muodostamaan kykyä ilmaista ajatuksia; juurruttaa luonnon kunnioittamista alkeistyön prosessissa;

4) moottori: anna mahdollisuus liikkua aktiivisesti erityyppisten aktiviteettien välillä: keskustelu, kokeet, fyysiset minuutit, työskentely mallilla "Maaperä - suhde ympäristöön", roolipeli, työtoiminta;

5) kansanperinteen käsitys: sananlaskuja maasta

LAITTEET: PC ja esitys "Maaperän koostumus", julistekaavio "Maaperän koostumus"; kokeita varten: maanäytteet, vesilasit, suurennuslasit, lehtinäytteet; sananlaskuja, peliin: lehdet, kupit maalla (lasten lukumäärän mukaan) päähineet puulla - 2 kpl ja kastemadon kuva - 2 kpl, vanne - 4 kpl, 8 kastelukannua kasteluun, yllätys - omenat maagisesta puusta.

Oppitunnin prosessi:

On luontoa hämmästyttävä ruokakomero. Laitat siihen keväällä kourallisen viljaa - ja syksyyn mennessä otat koko pussin. Perunaämpäri tässä ruokakomerossa muuttuu kymmeneksi ämpäriksi. Kourallisesta siemenistä tulee siroteltu kurkkua ja tomaatteja, porkkanoita ja punajuuria, retiisiterttuja ja tilliä. Mitä luulette sen olevan? (vastaus: maa, maaperä)

Tänään puhumme kanssasi maaperästä, selvitämme, mistä se koostuu, keitä siinä asuu ja miten voimme säilyttää sen.

Mikä on maaperä?

Mitä mieltä olette lapset? (lasten vastaukset).

Multimediaesitys. Maaperän koostumus.

Tietysti olet oikeassa, maaperä on maata. Kutsuimme sitä niin planeettamme nimellä - Maa. Me kaikki kuljemme maan päällä. Kuivalla säällä nurisemme, että pölyä on paljon, ja sateisella säällä - että se on liian likainen. Mutta pöly ja lika eivät ole vain maata. Maa jalkojemme alla on sen oikea nimi. Hän juo ja ruokkii kasveja lämpimänä vuodenaikana (ja muistuta meille, mitä lämpimiä vuodenaikoja tiedät, kun kaikki luonto kukkii ja sitten kukat muuttuvat hedelmiksi (kevät, kesä), mutta tämä lämmin ajanjakso korvataan viileällä vuodenajalla. joka tuo meille lahjoja, on syksy, ja tulee hetki, jolloin puut alkavat pudottaa lehtiään, valmistautuessaan talveen, ne peittävät märän hoitajansa - maan (tai kuten sitä oikein kutsutaan - maaperän) paksulla kuivalla huovalla lehtiä keltaisia, punaisia, oransseja..., ja voimme myös nähdä maahan pudonneita hedelmiä, tammenterhoja, pähkinöitä, omenoita, päärynöitä, joista monet ovat jo peittyneet ruskeilla lahotäplillä ja niillä on yksi tie, kuten sananlasku sanoo: "He tulivat maasta, maan päälle ja menevät pois"

Ja mitä se tarkoittaa? (lasten vastaukset)

Tosiasia on, että maaperää on vain siellä, missä kasvit kasvavat, ja päinvastoin, kasvit itse ovat materiaalin lähde maaperän rakenteelle.

Salaisuus on, että kaikki nämä pudonneet lehdet ja oksat mätänevät, ja erilaiset maanalaiset asukkaat ovat silmillemme näkymättömiä ja osallistuvat tähän. Ja kuka muistaa, mitkä eläimet ovat mukana humuksen luomisessa? Matoja, etanoita ja etanoita, puutäitä ja tuhatjalkaisia, pieniä maapunkkeja, hiekkajyvän kokoisia, mikroskooppisia sieniä ja bakteereja, ja niiden toiminnan seurauksena muodostuu humusta - ravitseva maakerros.

Mistä maaperä on mielestäsi tehty? (lasten vastaukset)

Maaperä koostuu: hiekasta, savesta, humuksesta, maaperässä on vettä, ilmaa

Nyt tarkistamme tämän kokeellisesti.

KOKEMUS 1:

Johtopäätös: M Näemme kuplia, jotka nousevat huipulle. Tämä tarkoittaa, että maaperässä on ilmaa.

KOKEMUS 2.Maaperän koostumus

Johtopäätös:

KOKEMUS 3.

Aivan oikein, lapset. Vesi pääsee maaperään sateen tai kastelun aikana. Se tunkeutuu syvälle ja jää vapaisiin tiloihin maapartikkelien väliin.

Ota henkilamppu, lämmitä maapala, peitä muotti lasilla ja katso lasia.

Johtopäätös: Lasilla näemme vesipisaroita, jotka ovat haihtuneet maaperän kalsinoinnin seurauksena, mikä tarkoittaa, että maaperässä on vettä ..

Opimme, että maaperässä on vettä, ilmaa - se tarkoittaa, että voit elää siellä.

Kerro minulle, mitä maaperän asukkaita tunnet?

Kuka asuu maan alla? (lasten vastaukset)

Maaperä tarjoaa suojaa monille kasveille ja eläimille. Ja he tulevat niin hyvin toimeen. Katso kuinka he elävät ja auta toisiaan. Kasvit kasvavat maaperässä, ottavat siitä ravinteita, ja tulee aika - syksy, jolloin kasvit: puut, pensaat, yrtit, kukat putoavat, menettää lehtiä ja hedelmiä, ja sitten näkymättömän eläinten maailman hämmästyttävä työ piiloutuen lehtien kerros ja maassa, alkaa (tarina lehtien käsittelystä), näin syntyy humusta, joka antaa kasveille paljon ravinteita.

Tänään on pilvistä, mutta hauska laulu auringosta kutsuu sinut ja minut rentoutumaan!

Fyysinen minuutti: "Aurinkoinen"

Tänään oppitunnilla tutustuit "maaperän" käsitteeseen, muistuta minua, mikä se on? Mistä se koostuu, kuka siinä asuu? (lasten vastaukset)

Kuinka voimme säästää maaperää näille olennoille? Mitä voimme tehdä?

(älä saastuta maaperää, kastele puhtaalla vedellä, älä tee tulipaloja, älä talla kasveja, suojele "maanalaisia ​​asukkaita" - koska maaperä tarvitsee niitä. Mitä hyödyllistä olemme oppineet tänään? (vastauksia)

Ja tiedättekö, kaverit, tänään emme kastellut kukkia, huoneemme kukkia, he joivat kaiken kosteuden, ja ehdotan, että teet hyvän teon - kastele maaperää, niin hän kastelee kasvit. Mitä luulet maaperän ja kasvit kertovan meille, jos ne voisivat puhua? Emmekö välitä heistä?

Kaverit, venäläiset, viisaat ihmiset ovat keksineet monia sanontoja ja sananlaskuja maasta, ja sana maa tarkoittaa niissä maaperää:

Ilman omistajaa maa on täysin orpo.

Et voi laittaa sitä maahan - etkä voi ottaa sitä maasta.

Missä ei ole maata, siellä ei ole ruohoa.

Maa on sairaanhoitaja.

Ei ole maatamme kauniimpaa maata.

Kutsun sinut piirtämään ryhmään jonkun "maanalaisista asukkaista", josta pidit eniten. Voit piirtää puutarhan tai pellon, joka tuottaa satoa. Mielikuvituksellasi ei ole rajoja.

Nyt on aika palata ryhmään.

Liite 4

Didaktinen peli "Kyllä - ei"

Kohde: kehittää lasten ekologista tietoisuutta, muodostaa arvoorientaatioita, lujittaa osaavaa käyttäytymistä luonnossa. Edistää luonnon kunnioittamista.

Peliopas

Materiaali: muistikortteja, jotka kuvaavat käyttäytymissääntöjä luonnossa.

Pelin edistyminen:

Opettaja raportoi, että Dunno tuli metsään, hän ei tiedä mitään ketun käyttäytymissäännöistä. Kerron sinulle toimista, joita hän teki metsässä, ja sinä arvostat hänen toimiaan. Jos Dunno tekee oikein, sanot "Joo"... Jos vastaat väärin "Ei".

Jos tulen metsään

Ja valita kamomilla? (Ei)

Jos syön piirakan

Ja heitän paperin pois (Ei)

Jos leipä on pala

jätän hampun päälle (Joo)

Jos siton oksan

Vaihdan nastan tilalle (Joo)

Jos sytytän tulen

Ja en sammuta? (Ei)

Jos sotken paljon

Ja unohdanko siivota? (Ei)

Jos siivoan roskat

Hautaan purkin (Joo)

Rakastan luontoani

Autan häntä (Joo)

Liite 5

Kokeilutiedosto

KOKEMUS 1: Maaperässä on ilmaa. Monet alamaailman eläimet hengittävät sitä (esitys)

Ota lasillinen vettä ja heitä siihen maapala.

Mitä johtopäätöksiä kokeen tuloksista voidaan tehdä?

Johtopäätös: Näemme kuplia, jotka nousevat huipulle. Tämä tarkoittaa, että maaperässä on ilmaa.

KOKEMUS 2.Maaperän koostumus

Sekoita maaperä lasilliseen vettä. Hetken kuluttua näemme, että lasin pohjalle on laskeutunut hiekkaa, vesi on samentunut ylhäältä saven takia ja pinnalla kelluu roskia, kasvien juuret ovat humusta.

Johtopäätös: Maaperä sisältää: humusta, hiekkaa, savea.

KOKEMUS 3. Sanoimme myös, että maaperässä on vettä, minkä vuoksi kasvit kasvavat.

Mistä se tulee maaperästä? (lasten vastaukset)

KOKEMUS 4.

Muutama tippa liuosta, jossa maa oli, laitettiin lasilevylle. Laitamme lämpimään paikkaan.

Vesi haihtui ja lasiin jäi valkoinen pinnoite, nämä ovat mineraalisuoloja.

Johtopäätös: Maaperä sisältää suolaa.

Liite 6

PELI "PUUT JA MATO"

Lapset jaetaan kahteen joukkueeseen. Jokaisella joukkueella on oma "mato" ja oma "puu". Huoneen toiseen päähän, lattialle, yhteen riviin, mutta etäälle, laita kaksi vannetta. Nämä ovat matojen "reikiä". Jokaisesta joukkueesta jaetaan lapsi, joka esittää kaseroa. Hän seisoo ympyrässä, tässä, ympyrässä lattialla, on kuppeja maata. Aseta huoneen vastakkaiseen päähän vielä kaksi vannetta lapsille, jotka toimivat "puina". Nämä lapset seisovat myös ympyrässä lehdet käsissään. Lapset käyttävät asianmukaisia ​​päähineitä päässään. Loput osallistujat seisovat peräkkäin. Isännän käskystä "SYKSY!" puulapset antavat lehden osallistujalleen, hän juoksee madon luo ja muuttaa sen lasiksi maata. Sitten hän palaa hänen kanssaan puun luo ja antaa sen pois. Ryhmän jäsenet toistavat tekojaan, kunnes viimeinen osallistuja tuo maan puuhun.

Liite 7

GCD "maanalaiset asukkaat"

Kohde: Anna lapsille luokkaa myyrästä - villieläin (missä se asuu, mitä se syö, mitkä ovat sen ulkonäön ominaispiirteet, esitellä se kastematolle (sen ulkonäkö selittää miksi matoja kutsutaan lieroiksi).

Kasvata kiinnostusta maanalaisia ​​asukkaita(myyrä, kastemato)... Käsittele niitä varoen.

Kaverit ovat klo ammatteja olemme menossa matkalle alamaailma... Tiedämme, että eläimet eivät asu vain metsässä, kävelevät maassa, vaan elävät myös maassa.

Laskeudumme alemmas ja alemmas, alapuolella pimenee ja tummenee aurinko ei pääse tänne ollenkaan.

Ja tässä ensimmäinen maanalainen asukas.

Et voi erottaa häntäni päästäni

Löydät minut aina maan päältä (mato)

Kuuntele nyt ote Pavlovan tarinasta "Suuri ihme"

Kastemato syntyi maahan, mätää, ja eli kokonaisen vuoden pimeässä kaivamassa kuoppia. Halutessaan hän katsoi ulos vain hämärässä poimiakseen ja vetääkseen pudonneita lehtiä maan alle. Tämä oli hänen lempiruokansa. Mutta eräänä päivänä raskaan kesäsateen jälkeen kastemadon oli päästävä pois tulvivasta minkistä. Maa oli märkä ja pehmeä. Aurinko paistoi pilven läpi eikä polttanut, vaan hyväili kastemadon herkkää ihoa. Ruoho ja puut pudottivat viimeisetkin sadepisarat lehdestään. Se oli niin hyvää, että kastemato näytti siltä, ​​kuin hän olisi itse tarkoituksella tullut ulos katsomaan valkoista valoa. Hän on niin sanoi: "Tulin katsomaan kuinka te kaikki asutte täällä". "No katso"- Heinät ja puut vastasivat hänelle lämpimästi: He eivät tunteneet häntä, ja he rakastivat häntä, koska hän eli suuressa ystävyydessä juurien kanssa. Ryömiä maassa ja näet monia erilaisia ​​ihmeitä.

Kaverit, luuletko maton näkevän hyvin? Oikein, maan alla ei ole valoa, joten mato, kuten muutkin maanalaisia ​​asukkaita, hyvä visio on turhaa.

Kaverit, miksi matoja kutsutaan lieroiksi? (johtuen siitä, että madot ryömivät pintaan sateen jälkeen) Mutta käy ilmi, että nimi kätkee näiden hyödyllisten olentojen todellisen tragedian. He eivät palaa tuhansina maan alle. Ehkä ne tulvii vettä koloissa ja kuolevat hapen puutteeseen. Mutta kokeissa ne selviävät vesipurkeissa koko vuoden. Mikä salaperäinen voima ajaa madot ulos koloistaan ​​sateessa ja tuhoaa ne? Tähän ei ole vielä vastausta. Mato ei voi olla ilman maata pitkään, se alamaailman asukas.

Nyt tapaamme yhden maanalaisia ​​asukkaita(mysteeri).

Teki reiän, veti reiän

Aurinko paistaa, eikä hän tiedä (mooli)

Kaverit, nyt aiomme katsoa elokuvan myyrästä.

Kaverit, minkä sadun tiedät, jossa myyrä asui. (peukalo)

Ja kuten sadussa, vanha hiiri puhui mooli: Hänellä on suurin talo maan alla ja hänellä on yllään ihana samettiturkki. Yksi ongelma on, että hän on täysin sokea eikä näe sinua. Myyrän koti oli 20 kertaa suurempi kuin peltohiiren. Siellä oli monia suuria huoneita ja pitkiä käytäviä, mutta aurinko ei koskaan tullut sisään. Myyrä ei pitänyt siitä, että pian kesä loppuu, aurinko lakkaa polttamasta maata ja siitä tulee jälleen pehmeää ja murenevaa.

Kysymyksiä:

1. Miksi myyrä oli sokea eikä pitänyt auringosta? (mooli maanalainen eläin, maan alla ei ole valoa, siellä on aina pimeää ja myyrä ei tarvitse näköä, koska et muuten näe mitään)

2. Miksi myyrä oli lihava? (Maan alla on kylmää ja paksu rasvakerros lämmittää myyrää ja lämmin samettitakki auttaa pakenemaan kylmältä).

3. Miksi myyrä odotti syksyn tuloa ja maa muuttuu taas pehmeäksi ja löysäksi? (sitten myyrän on kätevää kaivaa maata, kaivaa siihen käytäviä).

Kaverit, myyrä on todella kova työntekijä. Vain 10-15 cm pitkä ja 100 grammaa painava. se nostaa maan pinnalle jopa 10 tonnia maata vuodessa. Todellinen miniatyyri maansiirtokone. Kissaa saa silittää vain päästä häntään, mihin suuntaan tahansa silittäessä turkki makaa tasaisesti, myyrä ryömi mihin tahansa suuntaan, eikä se häiritse sitä, koska jos se karkasi, kuten kissalla, myyrä jäisi jumiin takaisin liikkuessaan. Myyrän karvat puristuvat tiukasti vartaloon. Myyrä kuulee täydellisesti, erottaa hajuja. Proboscis auttaa häntä navigoimaan. Myyrä rakastaa juomista, se murtautuu käytävien kautta lätäköihin ja puroihin. Myyrä syö paljon, ilman ruokaa se kuolee nopeasti. Se ruokkii kovakuoriaisten toukkia, lieroja. Ja niitä itse metsästävät ketut, varikset, näätät, siilit. Mutta heidän suurin vihollisensa on ihminen. Samettitakeistaan ​​ihmiset ompelevat turkisia itselleen. Mutta myyrät tarvitsevat turkista paljon enemmän kuin ihmiset.

Mitä myyrä kysyisi ihmisiltä, ​​jos hän voisi puhua?

Nyt, kaverit, meidän on aika palata alamaailma... Kuinka hyvä se on maan päällä. Aurinko paistaa kirkkaasti. Pelataan peliä kanssasi "Trapper".

Liite 8

Kirjallisuus:

1. Ryzhova N.A. Kotimme on luonto. M., 1998

2. Popova T.I. Maailma ympärillämme. M., 1998

3. Kovanko L.N. Luonnon salaisuudet ovat mielenkiintoisia! M., 2004

4. Ivanova A.I. Luonnollisesti - tieteellisiä havaintoja ja kokeita päiväkodissa. M., 2007

5. Miklyaeva N.V. Koulutusprosessin hallinta esikoulussa, jossa etusijalla on lasten henkinen kehitys. M., 2006

6. Dubina O.V. Tuntematon on lähellä. M., 2001

7. Kovaleva G.A. Pienen kansalaisen kasvattaminen ... M., 2004

8. Nikolaeva S.N. Ekologian monimutkaiset tunnit vanhemmille esikoululaisille. M., 2005

9. Ryzhova N.A. Ei vain satuja. M., 2002

10. Kulikovskaya I.E. Lasten kokeiluja. M., 2003

11. Nikolaeva S.N. Esikoululaisten tutustuminen elottomaan luontoon. M., 2005

12. Nishcheva. N.V. Kognitiivinen - tutkimustoiminta kokeet, kokeet. 2013.

Kohde:; maaperän ja kasvien suhteesta ja keskinäisestä riippuvuudesta; kokeiden avulla osoitetaan, mistä maaperä koostuu (maaperässä on ilmaa, kosteutta), miten se on saastunut.

Laitteet: mikroskooppi, vesipurkit, hedelmällinen maa, pussi, valkoiset paperiarkit, tölkki, henkilamppu, matokorkit, puuta.

Oppitunnin kulku

Opettaja näyttää lapsille lahjan, tarjoaa arvaamaan, mitä siinä on piilotettu.

Peli "Kyllä-ei".

Kouluttaja (V.). Tämä arvokas lahja on pussillinen taikamaa sen tieltä. Tätä maagista maata kutsutaan maaperäksi - maan ylimmäksi kerrokseksi, joka on täynnä kasvien juuria ja jossa asuu erilaisia ​​eläimiä.

Kaverit, missä tapaamme maaperän? (Lasten vastauksia.) Haluatko tietää, miten maaperä muodostui?

Kasvattajan tarina.

Olipa kerran maaperä ei peittänyt maata hedelmällisellä kerroksella. Maan pinnalla oli vain kiviä ja kiviä. Mutta tuulien, sateiden, pakkasen ja lämmön vaikutuksesta kivet halkeilevat ja romahtivat vähitellen. Halkeamat laajenivat ja kivet halkesivat. Ne hieroivat toisiaan vasten, murskasivat ja lopulta muuttuivat tuhansien vuosien jälkeen hiekiksi ja saveksi.

Tuuli toi mukanaan, joista vaatimattomin asettui hiekalle, savelle, juurtui ja mädäntyessään muodosti ohuen humuskerroksen. Muiden kasvien siemenet putosivat tähän kerrokseen, ne kasvoivat, ja kuollessaan ne lisäsivät mustamaakerrosta.

Nyt tiedät kuinka maaperä muodostui. Se kesti tuhansia vuosia, mutta valitettavasti se on erittäin helppo tuhota. Kuka tarvitsee maaperää? (Lasten vastauksia.) Kuka asuu maassa? (Lasten vastauksia.) Kuka tekee maasta ravitsevan?

V. Mihin pudonneet lehdet katoavat? (Lasten vastauksia.) Kaikki pudonneet lehdet ja jopa muuttuvat maaperäksi. Siitä tulee rikas, siihen ilmestyy uutta "ruokaa" kasveille. Näin tapahtuu aina: maaperä ruokkii kasveja, ja sitten he ruokkivat sitä.

Opettaja kutsuu lapsia muuttumaan pieniksi tiedemiehiksi ja kokeilemalla selvittämään, mistä maaperä koostuu.

Kokemus numero 1.

Näytä mistä maaperä on tehty.

Laitamme vähän multaa paperille, tutkimme, määritämme värin, tuoksumme, jauhamme maapalat, löydämme kasvien jäänteitä. Tutkimme sitä mikroskoopilla.

V. Mikrobit elävät maaperässä (ne muuttavat humuksen mineraalisuoloiksi, jotka ovat niin välttämättömiä kasvien elämään).

Kokemus numero 2.

Osoita, että maaperässä on ilmaa. Muistuta lapsia, että siinä on paljon asukkaita. Mitä he hengittävät? Kuten kaikki eläimet - ilmateitse.

Laitamme vähän maata vesipurkkiin ja katsomme, ilmaantuuko siihen ilmakuplia.

Kokemus numero 3.

Osoita, että jos tallaat maaperän, maanalaisten asukkaiden elinolosuhteet huononevat, mikä tarkoittaa, että heitä tulee vähemmän.

Kokemus numero 4.

Kun puristat maapalaa, näytä kuinka ilma "lähtee" siitä.

Kokemus numero 5.

Osoita, että maaperässä on kosteutta.

Kaada multaa tölkkiin, laita alkoholilamppu syttymään. Pidä lasilevyä maan päällä. Mitä siinä näkyi?