Korjaus Design Huonekalut

Koe, miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi. Tiivistelmä GCD: stä "Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi?" valmisteluryhmässä. Barelief-mallinnus "Syksyn puu"

Tiivistelmä kattavasta oppitunnista vanhemman ryhmän luonteesta ja toiminnasta, aihe: "Lehtien tutkiminen" Whychekin laboratoriossa "

Tavoitteet:

Tee yhteenveto syksyn luonnonmuutoksista.
Tutki lehtien rakennetta ja päätä empiirisesti, että lehdissä on vihreää ainetta.
Näytä kokeilun aikana lapsille putoavan lehden lennon riippuvuus sen koosta ja muodosta.
Vahvistaa tietoa tutuista puista, niiden lehtien muodosta, lehtien merkityksestä puulle.
Paranna mallinnustaitoja.
Sanakirja: petiole, edge.
Paranna kykyä navigoida avaruudessa.
Kehitä huomiota, johdonmukaista puhetta, yleisiä ja hienomotorisia taitoja.
Herättää uteliaisuutta.

Alustava työ:

Kävelyllä katso, kuinka lehdet putoavat puista.
Kokoelma eri muotoja ja värejä sisältäviä lehtiä.
Pelit "Juokse puuhun, jota minä kutsun", "Kenen oksalta lapset ovat."

Laitteet:

Suurennuslasit; palaset valkoista kangasta puoliksi taitettuna; puisia kuutioita.
Värikynät, muovailuvaha, mallinnuslaitteet.
Lehdet ovat vihreitä ja muita värejä.
Lehdet ovat todellisia, suuria ja pieniä, erimuotoisia.
Eri puiden lehdet leikattiin värillisestä paperista.
Laatikot, joihin on liitetty piirustuksia lapsille tutuista puista.
Paperiarkit, joissa on tehtävät "Etsi varjo" ja "Lehden lento".
Paperiarkit ovat vihreitä.

Oppitunnin kulku:

Hei kaverit, tänään meillä on oppitunti Pochechekin laboratoriossa. Teemme kokeilun ja kokeilun saadaksemme vastauksia kysymyksiin. Lisäksi löydät monia mielenkiintoisia tehtäviä ja pelejä. Kuuntele kuitenkin ensin tarina kaltaisistasi lapsista vain toisesta päiväkodista.

Yhdessä päiväkodissa lapset menivät aamulla kävelylle. Yhtäkkiä viileä tuuli puhalsi, aurinko piiloutui pilvien taakse. Lapset vapisivat ja kysyivät:
- Mitä on tapahtunut
- Ei mitään erityistä! Kesä on vasta ohi! - opettaja sanoi hymyillen. - On syksy.
- Ja todella! - sanoi yksi poika järkyttyneenä. - Syksy on hyvin surullista aikaa vuodesta. Melkein joka päivä sataa ja kova tuuli puhaltaa ...
- Ei, lapset, - opettaja vastusti, - jokainen kausi on ihana omalla tavallaan!

Mitä te tyypit olette mieltä? Perustele miksi olet sitä mieltä. (Jos lasten on vaikeaa, opettaja käyttää johtavia kysymyksiä: "Miksi on niin mukavaa kävellä puistossa syksyllä? Mikä antaa syksyisen metsän? Onko huono, kun aikuiset tuovat kypsiä rypäleitä, vesimeloneja ja muita herkkuja kaupasta tai markkinoilta? Kenellä teistä on päivä? syntymä syksyllä? Ja vaikka jotkut linnut lentävät meiltä lämpimiin maihin, toiset linnut lentävät meille talveksi. Millaisia ​​lintuja ne ovat?)

Syksy on erittäin kaunis aika vuodesta, koska puut vaihtavat vihreät asunsa värikkäisiin. Lehdet eivät vain koristele puuta, lehtien ansiosta puu hengittää. Katsotaanpa kuinka lehti toimii. Ja paremman ulkoasun saamiseksi käytämme suurennuslaitetta - suurennuslasia.

Lehtirakenteen tutkiminen suurennuslasilla

Harkitse ensin petiole - tämä on osa, joka yhdistää lehden haaraan.
Harkitse nyt arkin yläpintaa. Näet suonet ovat ohuita putkia. Jotka menevät petiole koko lehden. Se imee auringonvaloa ja on siksi aina tummempi kuin lehden alapuoli. Katso itse, jos käännät arkin ympäri ja tutkit sen alapintaa.
Arkin reunaa kutsutaan "reunaksi". Tarkista arkin reuna.
Lehden yläosa on terävä tai pyöreä. Harkitse ja kerro minulle, mitä esitteessäsi on.

Dynaaminen tauko "Olemme syksyn lehtiä"

Olemme syksyn lehtiä
Istuimme oksilla
(Tasainen käsien heiluminen pään yläpuolella)

Tuuli puhalsi - lensi,
Lensimme, lennämme
(Kädet sivuille, sileät liikkeet, juoksu)

Ja he istuivat hiljaa maahan.
(Kyykky hitaasti alas)

Tuuli tuli taas
Ja hän nosti kaikki lehdet.
(Nouse ylös, kädet sivuille)

Kehrui, lensi
(Juoksee tasaisesti heiluvilla liikkeillä)

Ja he istuivat jälleen maahan,
(Istu alas)

Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi syksyllä? Tosiasia on, että lehdet ovat vihreitä vihreän aineen vuoksi. Nyt teemme kokeen ja näemme tämän aineen.

Kokemus "Miksi lehti on vihreä?"

Ota paperi ja aseta se puoliksi taitetun valkoisen kankaan sisään. Nyt puukuutiolla, napauta lehtiä voimakkaasti kankaan läpi. Mitä löysit kokeilun aikana? Kankaaseen ilmestyi vihreitä täpliä. Se on vihreää ainetta lehdestä ja värjää sen vihreäksi. (Tätä kokeilua varten on parempi ottaa huonekasvien meheviä lehtiä).
Kun syksy tulee ja kylmenee ja aurinko paistaa. Tämä vihreä aine vähenee vähitellen, kunnes se katoaa kokonaan. Sitten lehti muuttuu keltaiseksi tai ... minkä väriset ovat puiden lehdet syksyllä? Oranssi, punainen, ruskea.

Mutta takaisin tarinaamme.

Kaikki, mitä kerroit syksystä, opettaja selitti lapsille. Ja lapset olivat samaa mieltä hänen kanssaan, että pudotus ei todellakaan ole niin paha. Samaan aikaan pihalla oleva voimakas tuulenpuuska hajotti ja nosti pölyä ja pudonneet lehdet ilmaan.
- Hyvin! sanoi itsepäinen poika. - Sanoin sinulle.
Ja kun tuuli rauhoittui, hän huudahti:
- Katso tästä puusta melkein kaikki lehdet ovat lentäneet.

Kokeilu "Kuinka lehdet putoavat"

Kävellessäsi olet huomannut, että lehdet putoavat puista eri tavoin. Tehdään kokeilu selvittääksemme, mitkä lehdet putoavat nopeasti ja mitkä hitaasti ja mikä lehti on kaunein kehrätä.
Tätä varten ota arkki kädessäsi ja nouse seisomaan. Nosta kätesi lehti ylöspäin ja vapauta lehti sormistasi. Kun lehti lentää, seuraa sen lentoa huolellisesti ja muista: putosiko se nopeasti vai hitaasti, lensi suoraan alas tai ympyröi?

Mitä johtopäätöksiä tästä kokeesta voidaan tehdä? Suuret lehdet putoavat hitaammin ja tuskin pyörivät. Pienet lehdet putoavat nopeammin ja pyörivät enemmän.

Didaktinen graafinen harjoitus "Lehtilento"

Ota lyijykynät ja jäljitä katkoviivat, jotka edustavat lehtien polkua puusta maahan. Voit värjätä itse lehdet värikynillä.

Voi oi oi! poika huokaisi. - Ja kuinka köyhät puut ovat ilman lehtiä, täysin alasti pelastaakseen itsensä kylmältä. Ehkä voimme auttaa heitä jotenkin?
Ja lapset keksivät idean kiinnittää lehdet puuhun liimalla tai teipillä. Mutta ensin heidän piti määrittää, mistä puusta mikä lehti lensi.

Pystytkö määrittämään minkä puun lehdet? Tarkistetaan nyt.

Dynaaminen tauko "Mistä puusta lehti"

Kaatuneet lehdet ovat hajallaan matolle. Laatikot osoittavat tuntemasi puut. Juokse matolle, kerää lehdet ja laita ne laatikkoon, jossa näkyy täsmälleen puu, josta tämä lehti lensi. (Opettaja määrittää, kuinka monta eri arkkia kukin lapsi voi ottaa, jotta kaikilla on tarpeeksi)

Katso kuinka monta pudonnutta lehtiä, yksi tyttö huomautti. - Kuinka kauan kestää kaikkien lehtien kiinnittäminen?
"Älä tuhlaa aikaasi", opettaja neuvoi lapsia. - Liimatut lehdet eivät auta puita lämpenemään. Lisäksi puut eivät pelkää kylmää ollenkaan. Mutta voit auttaa heitä. Haluatko tietää miten?
- Tietysti teemme! - lapset olivat iloisia.
- Ota hara ja kerää kuiva lehdet kasaan puunrungon ympärille. Talven aikana lehdet mätänevät ja tulevat lannoitteeksi puulle. Keväällä, ennen kuin puu alkaa kukkia, lannoite on kätevä.
Lapset tekivät juuri niin. Ja sitten toivotimme puille hyvää talvea.

Miksi emme auta myös puitamme? Lisäksi meillä on haravointi. Tehdään tämä kävelyllä, ja nyt meillä on paljon enemmän mielenkiintoisia tehtäviä.

Didaktinen harjoitus "Tuuli ja lehti"

Ennen kuin olet vihreä paperiarkki, joka kuvaa maata nurmikolla. Ota keltainen paperi ja nosta se vihreän paperin päälle. Kuuntele nyt tarkasti ja tee:

Laske arkki hitaasti vihreän paperiarkin keskelle.
Tuuli puhalsi ja lehti lensi vasemmalle.
Tuuli puhalsi jälleen ja siirsi lehtiä oikealle.
Tuuli pyöritti lehtiä ympyrässä.
Tuuli vei lehdet oikeaan yläkulmaan.
Ja nyt lehti on lentänyt vasempaan alakulmaan.
Lehti siirrettiin jälleen keskelle.
Puhalla lehti voimakkaalla uloshengityksellä ilman poskien turpoamista.

Didaktinen harjoitus "Etsi varjo lehdestä"

Ennen kuin maalasit värilliset lehdet ja niiden varjot. Tehtäväsi: etsi jokaisen lehden varjo ja yhdistä lehti ja sen varjo viivalla.

Sormien voimistelu "Syksy"

Syksy, syksy,
(Kolme kämmenetä yhdessä)

Tule!
(Puristamme nyrkkimme yksi kerrallaan)

Syksy, syksy,
(Kolme kämmenetä yhdessä)

Katso!
(Kämmenet poskilla)

Keltaiset lehdet pyörivät
(Kämmenten tasainen liike)

He makasivat hiljaa maassa.
(Silitämme polviamme kämmenillämme)

Aurinko ei enää lämmitä meitä
(Puristamme ja avaamme nyrkimme vuorotellen)

Tuuli puhaltaa yhä enemmän
(Kallistamme käsiä samanaikaisesti eri suuntiin)

Linnut lentävät etelään
("Lintu" kahdesta kädestä ristissä)

Sade koputtaa ikkunaamme.
(Rumpu sormilla toiselle, sitten toiselle kämmenelle)

Laitoimme hatut, takit päällemme
(Matkimme tekstin mukaan)

Ja laitoimme kengät jalkaan
(Jalkojen leimaaminen)

Tiedämme kuukaudet:
(Koputa polviasi kämmenilläsi)

Syyskuu ja lokakuu ja marraskuu.
(Nyrkki, kylkiluut, kämmen)

Barelief-mallinnus "Syksyn puu"

Puun veistämiseksi meidän on otettava pala ruskeaa plastiliinia. Jaa tämä kappale kahtia. Kauli paksu makkara toiselta puolelta suorilla liikkeillä. Tämä tulee olemaan puun runko. Mutta puun latva on aina ohuempi kuin koko runko, joten aseta sormesi makkaran yhdelle reunalle ja rullaa se hieman ulos suoralla liikkeellä.

Nyt kiinnitämme syntynyt runko pahviarkkiin. Huomaa, että yläosa on sininen ja alaosa vihreä. Arvaa miksi? Taivaan yläpuolella, ruohon alla. Aseta puunrunko niin, että se ei roiku taivaalla. Ja se kasvoi maasta ruohon kanssa. Levitä kevyesti sormillasi, jotta savi tarttuu pahviin.
Irrota palaset muusta ruskeasta muovailusta, rullaa makkarat niistä ohuemmiksi ja kiinnitä puunrunkoon.

Puu on valmis, pidetään huolta lehdistä. Sinulla on enemmän muovailupaloja. Minkä värisiä ne ovat? Vihreä, keltainen, oranssi. Purista niistä pieniä paloja ja kiinnitä ne puun oksiin paineella. (Lasten työn aikana opettaja varmistaa, että lehdet eivät tartu runkoon, rohkaisee luovuuden ilmenemismuotoja, kuten maahan pudonneet tai lentävät lehdet).

Vereshchaginskyn kunnan piirin hallinto

Permin alue

Kunnan talousarvion esikouluoppilaitos

"Päiväkoti 89", Vereshchagino

aihe: "Miksi lehdet putoavat syksyllä"

Koulutusalue "Kognitio"

OO -integraatio: viestintä,

fiktion, musiikin lukeminen.

Sitnikova Ekaterina Pavlovna

MBDOU "Päiväkodin numero 89"

Opettaja

valmisteleva ryhmä

Vereshchagino 2013

Selittävä huomautus

Suunnitelma - yhteenveto GCD -aiheesta: "Miksi lehdet putoavat syksyllä"

valmisteluryhmä Koulutusalue "Kognitio"

Suunta: Kognitiivinen puhe

OO -integrointi: viestintä, fiktion lukeminen, musiikki.

Lasten toiminnan tyypit:kommunikoiva, kognitiivinen, musiikillinen ja taiteellinen, haku- ja tutkimustoiminta

Tavoitteet:

Laajentaa lasten tietämystä elävän ja elottoman luonnon ilmiöistä: miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat ja miten ne putoavat. Opi luomaan syy -yhteyksiä.

Tehtävät:

koulutuksellinen:

  • Tutki lehtien putoamisen luonnollista ilmiötä, lehtien rakennetta, tee empiirisesti johtopäätös vihreän aineen esiintymisestä lehdissä
  • Vahvistaa tietoa tutuista puista, niiden lehtien muodosta, lehtien merkityksestä puulle.
  • Näytä kokeilun aikana lapsille putoavan lehden lennon riippuvuus sen koosta ja muodosta.

kehittää:

Kehitä huomiota, johdonmukaista puhetta (sanasto: petiole, reuna, klorofylli, suonet) henkisiä toimintoja (syy, todista, rakenna lauseita, luo syy-seuraussuhteita)

koulutuksellinen:

Kehitä uteliaisuutta, kykyä olla vuorovaikutuksessa keskenään

Pedagogisen toiminnan menetelmät:sanallinen (keskustelu), ongelmatilanne, visuaalinen (esittelyesittely), käytännöllinen

Tekniikat: kysymykset, selitykset, opettajan tarina, ongelmatilanteen ratkaiseminen, moottoritoimet

Käytetyt lasten kognitiivisen toiminnan järjestämisen muodot:

ryhmä, alaryhmä ja yksilö

Laitteet ja materiaali:

Multimedialaitteet: kannettava tietokone, projektori, valkokangas

Suurennuslasit, mikroskooppi, puoliksi taitettu valkoisen kankaan palaset; puisia kuutioita.

Lehdet ovat todella suuria ja pieniä, erimuotoisia

Alustava työ:

  • Kävelyllä katso, kuinka lehdet putoavat puista.
  • Kokoelma eri muotoja ja värejä sisältäviä lehtiä.
  • Pelit "Juokse puuhun, jota minä kutsun", "Kenen oksalta lapset ovat."
  • Keskusteluja syksystä;
  • Taideteosten lukeminen: "Listopadnichek"

I. Sokolov-Mikitov, "Metsä syksyllä" A. Tvardovsky, runoja syksystä

KUTEN. Pushkin, A. Plescheev, A. I. Bunin;

  • Runojen ja sanontojen oppiminen syksystä;
  • Laulaa lauluja syksystä ja kuunnella musiikkia;
  • Syksyn luontoa kuvaavien kuvien ja valokuvien tarkastelu;
  • Piirustus luokkahuoneessa kuvataiteen toimintaa ja eri puiden itsenäistä taiteellista toimintaa varten;
  • Työskentely plastiliinin kanssa ja piirtäminen pohjaan (plastineografia);
  • Puiden tarkkailu kävellessä;
  • Käsityöt luonnonmateriaalista;

Odotettu tulos:

Lapset osallistuvat kokeiluun kiinnostuneena, tarkkailevat, tekevät johtopäätöksiä. He osaavat perustella, todistaa, rakentaa lauseen ja luoda syy-seuraussuhteita. He ovat aktiivisesti ja ystävällisesti vuorovaikutuksessa aikuisten ja ikäisensä kanssa ratkaistakseen peli-, kognitiivisia ja luovia tehtäviä.

Koulutustoiminnan kulku

Johdanto:

Lapset tulevat salille musiikin tahdissa: (Klassinen musiikki "Syksy")

Opettaja : Arvaa arvoitus.

Jos puiden lehdet muuttuvat keltaisiksi,

Jos linnut lentäisivät kaukaiseen maahan,

Jos taivas on pimeä, jos sataa

Tähän aikaan vuodesta ...(Lapset: soitettiin syksyllä)

Kouluttaja: Mitä syksyn kuukausia tiedät?

Arvioidut lasten vastaukset (syyskuu, lokakuu, marraskuu)

Millainen on syksy? (varhainen, myöhäinen, kultainen)

Mikäs syksy nyt on? (myöhään)

Mikä syksyn kuukausi on tulossa?(Lapset: lokakuu)

Opettaja: Lokakuu on syksyn puoliväli. Vanhoina aikoina tätä kuukautta kutsuttiin "lehtien pudotukseksi", "mutaiseksi", koska kuivuneet, kellastuneet lehdet putoavat puista.

Sähköpostin soitto (viestintä skypen kautta)

Tiedemies: Hei kaverit! Olen tutkija Ivan Vasilievich biologisten tieteiden professori

Tiedätkö, ketkä tiedemiehet ovat? (Lapset: se tutkii, tutkii kohdetta ja tekee löydön).

Opiskelen maapallon kasvistoa ja eläimistöä, joten päätin puhua päiväkodin lasten kanssa.

Mikä on päiväkodin nimi ja missä ryhmässä käyt? (Menemme päiväkotiin nro 89, valmisteluryhmään "Romashka")

Tiedemies: - Syksy on kaunis aika vuodesta! Ja miksi? (Lapset:koska puut vaihtavat vihreät asunsa värikkäiksi)

Mitä syksyn merkkejä tiedät? (Lapset:linnut lentävät lämpimille maille. Usein sataa, on pilvistä ja kylmää. Ihmiset käyttävät lämpimiä vaatteita (saappaat, takit, hatut). Lehdet putoavat puilta - lehtien putoaminen on alkanut. Syksyllä ne korjaavat hedelmätarhoja ja puutarhoja, päivä on lyhentynyt ja yö on pidempi)

Tiedemies: - Ja te tiedätte paljon syksyn merkeistä.

- Ja niin ihmettelin, miksi tätä kauneutta ei säilytetä? Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat? Ja miten ne putoavat?

Oletin, että lehdet eivät siedä kylmää ja tuulta, ja siksi ne putoavat.

Mitä te tyypit olette mieltä? Perustele miksi olet sitä mieltä.

Kouluttaja: Mitä on tehtävä tiedemiehen kysymyksiin vastaamiseksi?

Lasten vastaukset ( sinun on suoritettava kokeita ja kokeita laboratoriossa)

Ja mitä tarvitsemme tutkimukseemme:

(Suurennuslasi, mikroskooppi, lehdet, lautasliina, kuutio) Liite 1

Miksi luulet, että puu tarvitsee lehtiä? (Lapset: Lehdet eivät vain koristele puuta lehtien ansiosta, jotka puu hengittää)

Ongelmallinen kysymys:

Haluatko tietää, miten arkki toimii? (Mielenkiintoista)

Mietitäänpä. Ja paremman ulkoasun saamiseksi käytämme suurennuslaitetta - suurennuslasia ja mikroskooppia.

Kokemus numero 1: Arkin rakenteen tutkiminen suurennuslasilla

Harkitse ensin petiole - tämä on osa, joka yhdistää lehden haaraan.

Harkitse nyt arkin yläpintaa. Näet suonet ovat ohuita putkia. Joka kulkee lehtilevystä koko lehdessä näiden suonien kautta, lehdet ruokkivat kosteutta.

Arkin reunaa kutsutaan"reuna". Tarkista arkin reuna.

Lehden yläosa on terävä tai pyöreä. Harkitse ja kerro minulle, mitä esitteessäsi on.

Mitä voimme päätellä: Lehdissä on terälehti, joka yhdistää lehden haaraan ja suoniin, joiden kautta lehdet ruokkivat kosteutta

Ongelmallinen kysymys:

"Miksi lehdet vaihtavat väriä ja putoavat syksyllä?"

Kouluttaja: Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi syksyllä? Tosiasia on, että lehdet ovat vihreitä vihreän aineen vuoksi. Nyt teemme kokeen ja näemme tämän aineen.

1. Kokemus "Miksi lehti on vihreä?"

Mitä tarvitsemme tähän kokeeseen Liite 2

Ota paperi ja aseta se puoliksi taitetun valkoisen kankaan sisään. Nyt puukuutiolla, napauta lehtiä voimakkaasti kankaan läpi. Mitä löysit kokeilun aikana? (Lapset: kankaalle ilmestyi vihreitä täpliä).

Tämä vihreä lehtinen aine on ns. klorofylli , se myös maalaa sen vihreäksi.(Tätä kokeilua varten on parempi ottaa sisäkasvien meheviä lehtiä).

Lähtö: Kun syksy tulee ja kylmenee ja aurinko pahenee, tämä vihreä aine vähenee vähitellen, kunnes se katoaa kokonaan. Sitten lehti muuttaa väriä ja muuttuu keltaiseksi.

2. Kokemus: Ota suurennuslasi ja tarkista varren pohja, jossa se kiinnittyy haaraan.

Syksyllä korkkikerros ilmestyy varren pohjaan, kohtaan, jossa se kiinnittyy haaraan. Hän, kuten osio, erottaa petiole oksasta. Kevyt tuuli puhaltaa - ja lehdet putoavat.

Lähtö ... Syksyllä lehdet putoavat helposti, koska lehtikannen juureen ilmestyy korkkikerros, joka erottaa levyn oksasta.

Kokeilu "Kuinka lehdet putoavat"

Kävellessäsi olet huomannut, että lehdet putoavat puista eri tavoin. Tehdään kokeilu selvittääksemme, mitkä lehdet putoavat nopeasti ja mitkä hitaasti ja mikä lehti on kaunein kehrätä.

Tätä varten ota arkki kädessäsi ja nouse seisomaan. Nosta kätesi lehti ylöspäin ja vapauta lehti sormistasi. Kun lehti lentää, seuraa sen lentoa huolellisesti ja muista: putosiko se nopeasti vai hitaasti, lensi suoraan alas tai ympyröi?

Mitä johtopäätöksiä tästä kokeesta voidaan tehdä?

Lähtö: Suuret lehdet putoavat hitaammin ja tuskin pyörivät. Pienet lehdet putoavat nopeammin ja pyörivät enemmän.)

Kouluttaja: Tehdään tiivistelmä tutkimuksestamme

Professori oletti, että lehdet putoavat, koska ne eivät siedä kylmää ja tuulta.

Ehdotan, että välitämme olettamuksemme professorille(Viestintä Skypen kautta)

Mistä osista arkki koostuu? (dia numero 1) Liite 3

Miksi lehdet ovat vihreitä? (dia 2)

Miksi lehdet muuttavat väriä ja putoavat? (dia 3)

Kuinka lehdet putoavat? (dia nro 4, nro 5)

Professori: Olette hienoja, teillä on niin paljon tietoa syksyn ilmiöstä "Leaf Fall". Pidin vastauksistasi, siksi lähetän sinulle todistukset sähköpostitse ja annan sinulle laboratorion nuoremman tutkijan arvon.

Heijastus: Nautitko kommunikoinnista kanssani? Mistä muista luonnonilmiöistä haluaisit oppia? (miksi sataa, lunta, mistä sateenkaari tulee). Jätän sinulle sähköpostiosoitteen, ota yhteyttä milloin tahansa. Ensi kertaan!

Käytetyt kirjat

  • G.V. Rodionova "Tiivistelmä esikouluikäisten lasten tutkimusjakson tutkimuksista" Perm 1997.
  • A. V. Kovinko "Luonnon salaisuudet ovat niin mielenkiintoisia!" League-Press Moskova 2004
  • A. I. Ivanova "Ympäristöhavainnot ja kokeet päiväkodissa" Moskova 2005.
  • A. I. Ivanova "Luonnontieteelliset havainnot ja kokeet päiväkodissa" Moskova 2005.
  • A. M. Fedotova "Esikoululaisten ekologinen koulutus" Perm 1992.
  • S.N. Nikolaeva "Ekologisen kulttuurin koulutus esikoululaislapsuudessa" Moskova "Koulutus" 2002

    Arkadiev Pavel, Soldatova Natalia

    Tämä materiaali on mielenkiintoinen, koska monet ihmiset eivät tiedä, miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi.

    Ladata:

    Esikatselu:

    kunnan valtion oppilaitos

    "Selyshchenskaya -peruskoulu, joka on nimetty V.M. Krylov "

    Tutkimus

    aiheesta:

    « Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi?»

    Arkadiev Pavel, luokan 3 oppilas

    Soldatova Natalya, 3. luokan oppilas

    Valvoja:

    peruskoulun opettaja

    Dmitrieva Svetlana Nikolaevna

    Lukuvuosi 2015-2016

    Johdanto ……………………………………………………………………… ... 3

    Luku 1. Pääosa

    1.1. Levyn rakenne ……………………………………………………… 5

    1.2. Miksi putoavat lehdet putoavat? ………………………………………… 6

    1.3. Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi? …………………………………………… 7

    1.4. Miten lehdet putoavat? ............................................ .. ........................ kahdeksan

    1.5. Miksi puut kaatavat lehtiään? ………………………………… 9

    1.6. Kansanmerkit ………………………………………………

    Luku 2. Käytännön osa

    2.1. Kysely ……………………………………………………

    2.2. Kokeet ……………………………………………………………… 12

    Johtopäätös ……………………………………………………………………… .15

    Viitteet ……………………………………………………………… 16

    Sovellus

    Johdanto:

    Tutkimusaiheen merkitys:

    Kultaisessa vaunussa leikkisän hevosen kanssa

    Syksy ratsasti metsien ja peltojen läpi.

    Hyvä velho muutti kaiken,

    Hän maalasi maan kirkkaan keltaisella värillä.

    Syksy on upea aika vuodesta, jolloin voit vaeltaa syksyisen puiston läpi, kuunnella lehtien kahinaa jalkojesi alla, tarkkailla syksyn muutoksia luonnossa, kerätä kimppuja pudonneista lehdistä, ihailla keltaista, oranssia, punaista ja jopa lila värit.(Dia 2)

    Puistoretkellä ystäväni ja minä huomasimme erivärisiä lehtiä saman puun oksalla: keltaista ja vihreää.

    Kysymys: "Miksi lehdet olivat kaikki vihreitä kesällä ja muuttuivat keltaisiksi syksyllä?" kiinnostaa meitä ja monia ystäviämme. Tästä aiheesta tuli mielenkiintoinen meille, koska monet ihmiset eivät tiedä, miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi. Vastataksemme tähän kysymykseen päätimme tehdä tutkimustyötä.

    Tutkiessamme tätä luonnon mysteeriä pystymme antamaan täsmällisen vastauksen meille esitettyyn kysymykseen.(Dia 3)

    Tutkimuksen tarkoitus: tietää, Miksi lehdet muuttavat väriä syksyllä ja putoavat?(Dia 4)

    Tutkimustavoitteet:

    1. tutkia syitä lehtien värin muutokseen syksyllä;
    2. selvittää, miksi puut vuodattavat lehtiään;
    3. tehdä kokeita selvittääkseen, miksi puu tarvitsee lehtiä, miksi lehdet muuttavat väriä syksyllä ja putoavat;
    4. tutkia arkin rakennetta;
    5. tutustu kansanmerkkeihin, jotka liittyvät lehtien värin muutokseen.(Dia 5)

    Tutkimushypoteesi:selvittää, sisältävätkö lehdet väriaineita; vaikuttaako lämmön ja valon puute lehtien väriin. Jos tämä on mahdollista, millä tavalla?(Dia 6)

    Tutkimusmenetelmät: havainto, koe, kyseenalaistaminen, kirjallisuusanalyysi.(Dia 7)

    Työsuunnitelma:

    1. Kirjallisuustutkimus aiheesta: "Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi?"

    2. Lausunto ongelmasta.

    3. Tavoitteen määrittäminen.

    4. Tehtävien määrittely.

    5. Hypoteesin muodostaminen.

    7. Tutkimustyön rekisteröinti.

    8. Esityksen valmistelu.

    9. Tutkimustyön esittely.

    10. Keskustelu työn tuloksista.

    Luku 1. Pääosa

    1. Lehtien rakenne

    Ennen kuin saimme tietää, miksi lehdet muuttavat väriä, aloimme tutkia kirjallisuutta. Olemme ensimmäisettutki yksityiskohtaisesti arkin rakennetta. Arkki on kahdessa osassa: lehtiteräOnko se, mitä kutsuimme lehdeksi, ja petiole - tämä on sen varsi.Lehtien avulla lehti kiinnitetään varren avulla.

    Lehtiterässä laskimot ovat hyvin selvästi näkyvissä, etenkin alapuolelta. Lehtiterästä laskimot siirtyvät petioleen. Suonet ovat aluksia, joiden läpi vesi ja ravinteet liikkuvat. Mutta jos katsomme lehden keskelle, näemme, että jokainen lehti on täynnä upeita jyviä..

    Viljat ovat niin pieniä, ettei niitä voi nähdä. He tekevät ruokaa puulle. Puun juuret imevät vettä maasta. Tähän veteen liukenee monia kasveille välttämättömiä aineita. Vihreät siemenet ottavat tarvittavat aineet ilmasta ja vedestä ja rakentavat uusia oksia, lehtiä, runkoa ja juuria. Mutta mikä tärkeintä, he tarvitsevat auringonvaloa tällaiseen työhön. Aamusta iltaan he sieppaavat auringon säteet.

    Talvipakkaset ovat vielä kaukana, ja puut alkavat jo pudottaa lehtensä.

    Mutta he eivät vapaudu heti lehdistä.Ensinnäkin valmistaudutaan lehtien putoamiseen. Lehdissä tapahtuu hämmästyttäviä muutoksia - ne alkavat muuttua keltaisiksi tai punaisiksi.

    Kesän aikana lehtien varren ja oksan väliin kasvaa ohut väliseinä. Se ei päästä mehuja tai vettä läpi. Väliseinä kasvaa ja erottaa lehti oksasta. Jopa hiljaisella säällä lehtiä putoaa metsässämme.(Dia 8)

    1. Miksi pudottaa lehtiä syksyllä?

    Lehtipuu on kasvien mukautuva ominaisuus. Kylmässä ilmastossa se on sopeutunut pakkasisiin talviin, kuumiin ilmastoihin, kestämään lämpöä, mikä mahdollistaa sen kuivuuden.

    Lehtien syksyinen värjäys ja sitten lehtien putoaminen eri puissa ja pensaissa ei ala samanaikaisesti.

    Kasvin elinympäristöllä on merkittävä vaikutus tähän. Samat kasvit valuma -alueella, rinteessä, kapeassa laaksossa, laaksossa - tämä tapahtuu eri aikoina. Vaikuttaa eri valaistusasteeseen ja ilman lämpötilaan.

    Myös maaperän kosteudella on vaikutusta: kuivalla maaperällä syksyn värit näkyvät aikaisemmin.

    1. Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi?

    Mutta mistä keltainen maali tulee? Loppujen lopuksi kesällä kaikki lehdet ovat vihreitä. On käynyt ilmi, että keltainen maali on aina lehdissä.(Dia 9)

    Vain kesällä keltainen väri on näkymätön. Se tukkii vahvemman - vihreän. Lehtien vihreän värin antaa erityinen aine - klorofylli. Elävän lehden klorofylli tuhoutuu ja muodostuu jatkuvasti. Mutta tämä tapahtuu vain valossa.(Dia 10)

    Kesällä päivä on hyvin pitkä ja kasvit saavat paljon auringonpaistetta. Tällä hetkellä fotosynteesi tapahtuu aktiivisesti kasvien lehdissä, klorofylliä tuotetaan jatkuvasti.

    1.4. Miten lehti putoaa?

    Puita, joiden lehdet vaihtavat väriä syksyllä ja putoavat, kutsutaan lehtipuiksi. Niiden rungot ja oksat kestävät talvipakkasia, mutta ohuet herkät lehdet eivät. Kun päivät lyhenevät, puut valmistautuvat hitaasti talveen. Puun mehun määrä vähenee. Klorofylli, joka muutti lehdet vihreiksi, katoaa. Tätä helpottavat päivän ja yön lämpötilojen jyrkät laskut. Samaan aikaan haitalliset aineenvaihdunta -aineet (aineenvaihdunta) kerääntyvät lehtiin. Lehdet ikääntyvät.(Dia 11) Astiat, joiden läpi vesi pääsee arkkiin, suljetaan arkin pohjasta korkkikankaalla. Samassa paikassa muodostuu löysä erotuskerros, joka koostuu soluista, jotka ovat heikosti yhteydessä toisiinsa. Hengitys tuulta riittää - ja lehti irtoaa.(Dia 12)

    Syksyn alkaessa päivä lyhenee, lehdillä ei ole tarpeeksi auringonvaloa. Klorofylli tuhoutuu päivän aikana, mutta sillä ei ole aikaa toipua.

    Siksi lehtien vihreä väri vähenee ja keltainen tulee havaittavaksi: lehti muuttuu keltaiseksi.

    Mutta syksyllä lehdistä tulee paitsi keltaisia, myös punaisia, punaisia, violetteja. Se riippuu siitä, millaista väriainetta on kuivumisarkissa.(Dia 13)

    Kaikkien kasvilajien lehdet sisältävät monia pigmenttejä, joista tärkeimmät tunnetun klorofyllin lisäksi ovat:

    • karoteeni (provitamiini A) - hän antaa rikkaan, kirkkaan värin porkkanoille, kurpitsalle, tyrnimarjoille. On keltaista ja punaista.
    • antosyaani on lila-punainen pigmentti, joka antaa juurikkaille ja punakaaleille erityisen värin.

    Toinen elementti, joka liittyy suoraan lehtien värin muodostumiseen, on auksiini. Se ruokkii soluja, jotka sijaitsevat lehtileikkausten kiinnityskohdassa haaraan.

    1.5. Miksi puut kaatavat lehtiään?

    Luultavasti kaikki huomasivat, että mitä enemmän lehti muuttuu punaiseksi tai keltaiseksi, sitä helpompi se katkeaa. Ja sitten tulee hetki, jolloin tarvitsee vain koskettaa lehteä, koska se putoaa heti oksalta yhdessä levyn kanssa. Jopa eilen edes kova tuuli ei voinut rikkoa lehtiä, mutta nyt ne putoavat itsestään. Osoittautuu, että muutokset tapahtuvat myös lehtien lehdissä syksyllä.

    Kesällä lehtilehdet ovat tiukasti kiinni oksissa. On erittäin vaikeaa poimia vihreitä lehtiä puusta. On helpompi rikkoa se kuin erottaa se oksasta ilman vaurioita.

    Mitä tapahtui?

    On käynyt ilmi, että syksyllä ns. Hän erotti osion tavoin lehtilevyn oksasta. Nyt vain harvat ohuet kuidut yhdistävät lehtilevyn haaraan. Pienikin tuuli katkaisee nämä filamentit. Lehdet putoavat.

    Vaikka lehtipuut elävät kymmeniä ja satoja vuosia, niiden lehdet "toimivat" vain yhden kauden. Ja tänä aikana ne kuluvat edelleen nopeasti. Loppujen lopuksi lehtien "työ" on erittäin voimakasta. Puut tarvitsevat paljon vettä. Esimerkiksi suuri koivu haihtuu kesän aikana noin 7 tonnia vettä. Talvella maaperästä ei saa niin paljon kosteutta. Menettämällä lehtiä puut suojaavat itseään "talvikuivalta". Puulla ei ole lehtiä - ei ole niin runsasta veden haihtumista.

    1.6. Folk -merkkejä

    Ihmiset ovat seuranneet luontoa pitkään, huomanneet kaiken, mitä ympärillä tapahtuu.

    Ja ihmisten keskuudessa oli merkkejä lehtien värin muutoksesta.

    • Vaikka lehti on muuttunut keltaiseksi, se putoaa hieman - pakkaset eivät tule pian.
    • Jos syksyllä koivunlehdet alkavat muuttua keltaisiksi ylhäältä, seuraava kevät on aikainen ja jos alhaalta, se on myöhäistä.
    • Ajoittain puihin ilmestyy keltaisia ​​lehtiä - alkusyksyyn mennessä.
    • Ennen kuin kirsikkapuiden lehti on pudonnut, vaikka kuinka paljon lunta sattuisi, talvi ei tule.(Dia 14)

    Luku 2. Käytännön osa

    2.1. Kyselylomake

    Teimme luokkatoverieni kanssa tutkimuksen selvittääkseen, tietävätkö he, miksi puu tarvitsee lehtiä, miksi lehdet muuttavat väriä syksyllä ja putoavat.

    Ensimmäiseen kysymykseen "Miksi puu tarvitsee lehtiä?" 5 henkilöä vastasi "oikein", 6 - "väärin".

    Toisessa kysymyksessä "Miksi lehdet muuttavat väriä?" 3 henkilöä vastasi "oikein", 8 - "väärin".

    Kolmas kysymys "Miksi lehdet putoavat syksyllä?" 2 henkilöä vastasi "oikein", 2 - "ei oikein".

    Analysoimalla kyselylomakkeen tuloksia huomasimme, että useimmat opiskelijat eivät tiedä syitä syksyn lehtien värin muutokseen ja syihin.(Dia 15)

    2.2. Kokeet

    Päätimme tehdä kokeita näiden syiden selvittämiseksi.

    Kokemus nro 1, joka vahvistaa klorofyllin esiintymisen kasveissa.

    Miksi lehdet ovat vihreitä?

    Oletetaan, että lehdet sisältävät jonkinlaista väriainetta. Hypoteesin vahvistamiseksi teimme kokeen: upotimme vihreän lehden erittäin jyrkkään kiehuvaan veteen useita minuutteja.

    Tulos : lehtien väri on muuttunut ja vesi on saanut vihertävän sävyn.

    Lähtö : Klorofylli auttaa lehtiä pysymään vihreinä syksyyn asti. Hypoteesi vahvistui.(Dia 16)

    Kokemus nro 2, joka paljastaa syyt lehtien värin muutokseen.

    Mutta miksi syksyllä lehdet muuttavat väriä?

    Oletetaan, että syksyllä kylmenee, päivät ovat lyhyempiä ja yöt pitempiä. Ehkä lämmön ja valon puute vaikuttaa lehtien väriin?

    Tämän hypoteesin vahvistamiseksi teimme seuraavan kokeen. He leikkasivat palan foliota ympyrän muodossa ja kiinnittivät sen teipillä irronneeseen arkkiin.

    Tulos : 10 päivän kuluttua näimme "valokuvan" vihreällä lehdellä. Paikassa, jossa kalvo oli, ja valo ei luonnollisesti päässyt sinne, lehti muuttui keltaiseksi.

    Lähtö : Tämä kokemus osoittaa, että valon puuttuessa fotosynteesiä ei tapahdu. Klorofylli tuhoutuu, ja kun se katoaa, muut "väritys" pigmentit tulevat näkyviin, mikä antaa lehdille keltaisen ja oranssin värin. Hypoteesimme vahvistui.(Dia 17)

    Koe nro 3, joka vahvistaa karotenoidien esiintymisen kasvien lehdissä.

    Kokeiden tuloksena saimme myös selville, että klorofylli ei ole ainoa väriaine kasvien kudoksissa.

    Vahvistukseksi otimme puun vihreän lehden ja heitimme sen astiaan, jossa oli vahvaa alkoholia.

    Tulos: lehti alkoi vaaleantua, mutta alkoholi, päinvastoin, muuttui nopeasti vihreäksi.

    Lähtö: klorofylli liukenee alkoholiin.

    Tarkastellessamme alkoholiuutetta havaitsimme, että läpäisevässä valossa se näyttää smaragdinvihreältä ja heijastuneella valolla hehkuu kellertävällä sävyllä.

    Lähtö: yhdessä klorofyllin kanssa myös keltaiset pigmentit - karotenoidit - siirtyvät alkoholiin.(Dia 18)

    Kokemus nro 4, joka vahvistaa antosyaanin esiintymisen kasveissa.

    Kävelyn aikana näimme erittäin kauniita lehtiä, epätavallisen punaisia.

    Halusimme tietää, mistä tämä epätavallinen väri tulee lehdistä? Käännyimme Internetin puoleen. On käynyt ilmi, että lehdet sisältävät toisen väriaineen - antosyaanin, jota saadaan vain valossa ja alhaisissa lämpötiloissa. Antosyaani on heikompi kuin vihreä, mutta vahvempi kuin keltainen ja muodostuu alemmissa lämpötiloissa, juuri hän antaa lehdille epätavallisen punaisen värin.

    Tämän vahvistamiseksi teimme seuraavan kokeen. Otimme pienen palan punajuuria ja keitimme sen.

    Tulos: vesi muuttui likaiseksi punaiseksi.

    Tähän liuokseen lisättiin etikkahappoa.

    Tulos: liuos muuttui kirkkaan punaiseksi.

    Lähtö: punajuuret sisältävät väriainetta - antosyaania. Antosyaanin esiintyminen kasvien kudoksissa riippuu ulkoisista olosuhteista. Lämpötilan laskiessa antosyaanin määrä solumahussa kasvaa samalla tavalla kuin kirkkaassa valossa. Siten karmiininpunaiset sävyt, joissa jotkut puut on maalattu lehtien putoamisen aikana, eivät ole erityisiä mukautuksia. He sanovat vain, että elintärkeän toiminnan heikkeneminen tapahtuu lehdissä kasvien valmistelun aikana talviaikaan.

    Johtopäätös

    Tutkimuksen jälkeen saimme tietää:

    • miksi lehdet muuttavat väriä syksyllä;
    • mikä vaikuttaa arkin väriin;
    • miksi lehdet putoavat.

    Osoittautuu, että tuntemamme klorofyllin lisäksi muita pigmenttejä - karotenoideja, antosyaaneja - esiintyy kasvien lehtien eri osissa. Yhdessä klorofyllin kanssa ne absorboivat laajemman valoenergian. Mutta syksyn tullen klorofylli hajoaa nopeammin kuin sitä tuotetaan, ja puna-keltaiset pigmentit varjostavat vihreää väriä.

    Lehdillä puut pääsevät eroon haitallisista aineenvaihduntatuotteista. Ravinteet ja välttämättömät mineraalielementit siirtyvät kuoleman aikaan lähes kokonaan lehdistä kasvien sisäosiin.(Dia 19)

    Havainnoinnin tuloksena huomasimme, että kaikki puut ja pensaat eivät ole, muuttaa samanaikaisesti lehtiensä väriä.Lehtien putoamisen luonne on myös erilainen.Älä muuta niiden väriä ollenkaan, esimerkiksi lilalehtiä, akaasia. Niiden lehdet pysyvät vihreinä. Lehtien putoamisen ajoitus, kesto ja luonne eivät ole samat eri puille. Tähän vaikuttavat kasvien eri elinympäristöt.Lehtien varhainen tai myöhäinen pudotus on eräänlainen puiden ja pensaiden antama signaali, joka osoittaa kauden muutoksen.(Dia 20)

    "Miksi lehdet putoavat syksyllä"

    Ohjelmiston sisältö:

    Lasten kyvyn muodostaa syy -yhteys luonnonilmiöiden välille; Lasten tietämyksen lisääminen lehdistä, niiden merkityksestä puille; Dialogisen puheen parantaminen: kyky osallistua keskusteluun ja vastata kysymyksiin; Huomion, käden hienomotoristen taitojen kehittäminen; Edistää uteliaisuutta, kiinnostusta luontoon.

    Laitteet ja materiaali:

    Multimedialaitteet: kannettava tietokone, projektori, valkokangas

    Suurennuslasit, valkoiset kangaspussit

    Lehdet ovat todella suuria ja pieniä, erimuotoisia

    Alustava työ:

    Kävelyllä tarkkaile, kuinka lehdet putoavat puista, kerää erilaisia ​​muotoja ja värejä, pelejä "Juokse nimeen tulevan puun luo", "Kenen oksalta lapset", keskusteluja syksystä, katsomalla kuvituksia ja valokuvia syksyinen luonto, puiden katselu kävelylle

    GCD: n arvioitu siirto:

    Yllätyshetki

    Kouluttaja: Pojat, kuunnelkaa arvoitusta

    Jos puiden lehdet muuttuvat keltaisiksi,

    Jos linnut lentäisivät kaukaiseen maahan,

    Jos taivas on pimeä, jos sataa

    Mikä on tämän vuodenajan nimi?

    (Lapset: syksy)

    Mitä syksyn kuukausia tiedät?

    Arvioidut lasten vastaukset (syyskuu, lokakuu, marraskuu)

    Kouluttaja: Lokakuu - syksyn puoliväli. Vanhoina aikoina tätä kuukautta kutsuttiin "lehtipuuksi", koska kuivuneet, kellastuneet lehdet putoavat puista.

    Sähköpostin soitto (viestintä skypen kautta)

    Tiedemies: Hei kaverit! Olen biologistieteiden professori. Olen mukana tutkimassa maan kasvistoa ja eläimistöä.

    Syksy on yksi vuoden kirkkaimmista ja värikkäimmistä vuodenaikoista, kun puut vaihtavat vihreitä asujaan värikkäisiin.

    Mitä syksyn merkkejä tiedät? (Lapset: Linnut lentävät lämpimämpiin alueisiin. Usein sataa, on pilvistä ja kylmää. Ihmiset käyttävät lämpimiä vaatteita (saappaita, takkeja, hattuja). Lehdet putoavat puista - lehtien putoaminen on alkanut. Yöllä pidempään)

    Ja te tiedätte paljon syksyn merkeistä. Ja niin ihmettelin, miksi tätä kauneutta ei säilytetä? Miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat? Ja miten ne putoavat?

    2. Koe # 1: Arkin rakenne

    Kouluttaja: No, kaverit, jotta voimme vastata professorin kysymyksiin, meidän on suoritettava kokeita.

    Miksi luulet, että puu tarvitsee lehtiä? (Lapset: lehtien ansiosta puu hengittää)

    Haluatko tietää, miten arkki toimii?

    Mietitäänpä. Ja paremman ulkoasun saamiseksi käytämme suurennuslaitetta - suurennuslasia.

    Kouluttaja: Harkitse ensin petiole - tämä on osa, joka yhdistää lehden haaraan.

    Harkitse nyt arkin pintaa. Näet suonet ovat ohuita putkia. Joka kulkee lehtilevystä koko lehdessä näiden suonien kautta, lehdet ruokkivat kosteutta.

    Arkin reunaa kutsutaan "reunaksi". Tarkista arkin reuna.

    Lehden yläosa on terävä tai pyöreä. Harkitse ja kerro minulle, mitä esitteessäsi on.

    Mitä voimme päätellä: Lehdissä on terälehti, joka yhdistää lehden haaraan ja suoniin, joiden kautta lehdet ruokkivat kosteutta.

    3. Kokemus numero 2 "Miksi lehti on vihreä?"

    Kouluttaja: Kaverit, haluatko tietää, miksi lehdet ovat ensin vihreitä ja sitten keltaisia, punaisia ​​tai oransseja? (Lapset: Kyllä)

    Professori kertoo tästä.

    Sarjakuvaesitys

    Kouluttaja: Nyt teemme kokeen ja näemme tämän aineen.

    Kaverit, edessäsi on valkoisia laukkuja. Ota vihreä lehti ja laita se pussiin ja pyöritä sitä useita kertoja puisella tikulla. Mitä sinä näet? (Lapset: Kankaaseen ilmestyi vihreitä täpliä).

    Tätä vihreää ainetta lehdestä kutsutaan klorofylliksi, ja se värjää sen vihreäksi.

    Johtopäätös: Syksyn tullessa kylmenee ja auringonpaiste vähenee. Tämä vihreä aine vähenee vähitellen, kunnes se katoaa kokonaan. Sitten lehti muuttaa väriä ja muuttuu keltaiseksi tai ...

    Minkä väriset ovat puiden lehdet syksyllä? (Lapset: oranssi, punainen, ruskea).

    4. Liikunta "Olemme syksyn lehtiä"

    Olemme syksyn lehtiä

    Istuimme oksilla

    Tuuli puhalsi - lensi,

    Lensimme, lennämme

    Ja he istuivat hiljaa maahan.

    Tuuli tuli taas

    Ja hän nosti kaikki lehdet.

    Kehrui, lensi

    Ja he istuivat jälleen maahan.

    (Tasainen käsien heiluminen yläpuolella)

    (Kädet sivulle, sileät liikkeet)

    (Kyykky hitaasti alas)

    (Nouse ylös, kädet sivuille)

    (Pyöriä)

    (Istu alas)

    5. Graafinen harjoitus "Kuinka lehdet putoavat?"

    Kouluttaja: Kävelylenkillä sinä ja minä katselimme lehtiä putoamassa puista. Muistakaamme, mikä lehti putosi hitaasti ja heilui tasaisesti? (Vaahtera)

    Ja kumpi putosi nopeasti ja pyöri kauniisti? (Koivu, pihlaja)

    Miksi ne putoavat eri tavalla? (Koska vaahteranlehti on suuri ja koivu ja pihlaja ovat pieniä)

    Johtopäätös: Suuret lehdet putoavat hitaammin ja tuskin pyörivät. Pienet lehdet putoavat nopeammin ja pyörivät enemmän.

    Kouluttaja: Miehet, ehdotan, että hahmottelette lehtien putoamisen.

    Ota lyijykynät ja piirrä viivat, jotka edustavat lehtien polkua puusta maahan. Voit värjätä itse lehdet värikynillä.

    Lasten töitä

    6. Heijastus

    Kouluttaja: No, on aika raportoida kokeistemme tulokset professorille

    (Viestintä Skypen kautta)

    Mistä osista arkki koostuu? (lehdissä on varsi ja suonet)

    Miksi lehdet ovat vihreitä? (lehti sisältää vihreää ainetta - klorofylliä)

    Miten lehdet putoavat? (Suuret lehdet putoavat hitaammin eivätkä pyöri paljon. Pienet lehdet putoavat nopeammin ja pyörivät enemmän.)

    Tiedemies: Olette hienoja, teillä on niin paljon tietoa syksyn ilmiöstä "Leaf Fall". Pidin vastauksistasi, tätä varten annan sinulle laboratorion nuorempien tutkijoiden tittelit.

    Nautitko kommunikoinnista kanssani? Kaverit, seuraavalla kerralla ehdotan, että puhun muista luonnonilmiöistä ja selvitän esimerkiksi, miksi sataa, sataa lunta, mistä sateenkaari tulee. Ensi kertaan!

    Kunnan talousarvion esikouluoppilaitos

    päiväkoti №3 "Satu", Kambarka

    Tiivistelmä GCD: stä

    kognitiivisesta tutkimuksesta

    valmisteluryhmässä.

    Koonnut:

    Ensimmäisen luokan opettaja

    Shchekaleva R.N.

    Kambarka

    2017

    Oppitunnin aihe: Miksi lehdet putoavat.

    Tarkoitus: 1. Vahvistaa tietoa tutuista puista, niiden lehtien muodosta, lehtien merkityksestä puulle. Näytä kokeilun aikana lapsille putoavan lehden lennon riippuvuus sen koosta ja muodosta.

    2. Tutki lehtien putoamisen luonnollista ilmiötä, lehtien rakennetta, empiirisesti ja tee johtopäätös vihreän aineen esiintymisestä lehdissä.

    3. Kehittää huomiota, johdonmukaista puhetta, henkisiä toimintoja (päättely, todiste, lauseiden rakentaminen, syy-seuraussuhteiden luominen).

    4. Kasvata uteliaisuutta, halua opiskella luontoa.

    Laitteet : Oikeat lehdet, suuria ja pieniä, erimuotoisia, valkoisen kankaan palasia, puukuutiot.

    Alustava työ : Katso kävellessäsi, kuinka lehdet putoavat puista. Kokoelma eri muotoja ja värejä sisältäviä lehtiä. Pelit "Juokse puuhun, jota minä kutsun", "Kenen oksalta lapset ovat." Keskusteluja syksystä; Taideteosten lukeminen: "Listopadnichek", I. Sokolov-Mikitov, "Metsä syksyllä" A. Tvardovsky, runoja syksystä, A.S. Pushkin, A. Plescheev, A. I. Bunin; Runojen ja sanontojen oppiminen syksystä; Laulaa lauluja syksystä ja kuunnella musiikkia; Syksyn luontoa kuvaavien kuvien ja valokuvien tarkastelu; Piirustus luokkahuoneessa kuvataiteen toimintaa ja eri puiden itsenäistä taiteellista toimintaa varten; Käsityöt luonnonmateriaaleista.

    Oppitunnin kulku.

    Kaverit, vieraat tulivat meille tänään. Sanotaan hei vieraillemme. Seiso ympyrässä, pidä käsistä. Teillä on lämpimät kädet, me siirrämme lämpöä toisillemme. Käänny ympäri ja hymyile toisillesi. Nyt kutsun sinut istumaan tuolille.

    Kaverit, tänään, kun tulin päiväkotiin, löysin tämän kirjeen. Haluatko tietää keneltä se on? (Joo)

    Luen kirjettä.

    Rakkaat kaverit!

    LUNTIK kirjoittaa sinulle. Olen äskettäin syntynyt enkä vieläkään tiedä paljon. Siksi tarvitsen apuasi. Kävelin puistossa ja yhtäkkiä näin, että puiden lehdet olivat muuttuneet keltaisiksi ja putoavat. Päätin maalata ne vihreällä maalilla, ajattelin, ehkä puu ei pidä keltaisesta väristä ja siksi se pudottaa lehdet, mutta sade meni ja pesi kaiken pois, ja lehdet alkoivat pudota uudelleen. Miksi tämä tapahtuu? Auta minua selvittämään se.

    No, kaverit, autetaan Luntikia selvittämään, miksi näin tapahtuu luonnossa.

    Ehdotan nyt ajattelemaan ja kertomaan, miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat puista? (Lasten vastaukset)

    Hyvin tehtyjä poikia. Ja haluat tietää salaisuuden, miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat.

    (Joo)

    Istu sitten mukavasti tuolilla ja kuuntele minua tarkasti. Nyt luen sinulle tarinanGraubina:

    MIKSI LEHDET KYLLÄVÄT KELTAISEKSI?

    Syksy. Halkeilevat talvipakkaset ovat vielä kaukana, ja puut alkavat jo vähitellen pudottaa lehtensä. Ei heti, ei yhtäkkiä, ne vapautuvat lehdistä. Valmistaudumme lehtien putoamiseen. Lehdissä tapahtuu hämmästyttäviä muutoksia. Ensinnäkin lehdet alkavat muuttua keltaisiksi. Vaikka kukaan ei lisää keltaista maalia mehuihin. Keltainen väri on aina lehdissä. Vain kesällä keltainen väri on näkymätön. Se tukkii vahvemman - vihreän.

    Lehtien vihreän värin antaa erityinen aine - klorofylli. Elävän lehden klorofylli tuhoutuu ja muodostuu jatkuvasti. Mutta tämä tapahtuu vain valossa.

    Kesällä aurinko paistaa pitkään. Klorofylli tuhoutuu ja palautetaan välittömästi, tuhotaan ja palautetaan uudelleen ... Klorofyllin muodostuminen ei jää sen tuhoutumisen jälkeen. Lehti pysyy vihreänä koko ajan. Syksy tulee, illat pidentyvät. Kasvit saavat vähemmän valoa. Klorofylli tuhoutuu päivän aikana, mutta sillä ei ole aikaa toipua. Lehtien vihreä väri vähenee ja keltainen tulee havaittavaksi: lehti muuttuu keltaiseksi.

    Mutta syksyllä lehdistä tulee paitsi keltaisia, myös punaisia, punaisia, violetteja. Se riippuu siitä, millaista väriainetta on kuivumisarkissa.

    - Ehdotan, että teet kokeen. Tulkaa pöytiin.

    pöydilläsi on valkoisia lautasliinoja, vihreitä lehtiä ja tavallisia kyniä, jotka toimivat sauvana.

    Kutsun teidät nyt näkemään itse, että lehdissä on vihreä väri, jota kutsutaan klorofylliksi.

    "Miksi lehti on vihreä?"
    Ota paperi ja aseta se puoliksi taitetun valkoisen lautasliinan sisälle. Paina nyt puukynällä lujasti tätä lautasliinaa ja rullaa se sen päälle. Mitä löysit kokeilun aikana?
    (Lapset: kankaalle ilmestyi vihreitä täpliä).

    Mikä on tämän aineen nimi, joka muuttaa lehdet vihreiksi?
    Tätä vihreää ainetta lehdestä kutsutaan klorofylliksi, ja se värjää sen vihreäksi. Minkä johtopäätöksen voit tehdä?

    Lähtö : Kun syksy tulee ja tulee kylmempi ja vähemmän aurinkoinen, tämä vihreä aine vähenee vähitellen, kunnes se katoaa kokonaan. Sitten lehti muuttaa väriä, muuttuu keltaiseksi.

    Näin tapahtuu luonnossa. Miksi vihreä väri katoaa lehdistä? (lasten vastaukset). Ja mikä väri elää jatkuvasti lehdissä (keltainen). Mikä on aineen nimi, joka värjää jatkuvasti lehtiä kesällä? (klorofylli). Ja miksi klorofylli ei palaudu lehtiin syksyn alkaessa? (koska syksyn alkaessa valoa on vähemmän, joten klorofyllillä ei ole aikaa toipua).

    Hyvin tehtyjä poikia. Ja haluat tietää salaisuuden, miksi kaikki samat lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat.

    (Joo)

    No, ensin lepäämme vähän.

    Liikunta.
    Olemme syksyn lehtiä.
    Istuimme oksilla
    Tuuli puhalsi - lensi.
    Lensimme, lenimme -
    Kaikki lehdet ovat niin väsyneitä!
    Tuuli lakkasi puhaltamasta -
    Me kaikki kokoontuimme ympyrään
    Tuuli puhalsi jälleen yhtäkkiä
    Ja hän puhalsi lehdet oksilta.
    Kaikki lehdet lentävät
    Ja he istuivat hiljaa maahan.

    Ja jotta voimme ymmärtää vielä paremmin, miten tämä tapahtuu luonnossa, ehdotan, että katsot sarjakuvan. Istu alas ja katso huolellisesti. Muista kaikki hyvin, koska sinun ja minun täytyy kertoa Luntikille, mitä olemme oppineet. Huomaa, että sarjakuvassa on toinen salaisuus, miksi lehdet putoavat. (Lapset katsovat sarjakuvia)

    No kaverit, ymmärrätkö kaiken? (Kyllä) Ja vastaa sitten yhteen kysymykseen. Miksi lehdet putoavat edelleen? (lasten vastaukset)

    Se on oikein kaverit.

    Mitä enemmän lehti muuttuu keltaiseksi tai punertavaksi, sitä helpommin se irtoaa. Ja tulee hetki, jolloin tarvitsee vain koskettaa lehteä, koska se putoaa heti oksalta yhdessä levyn kanssa. Jopa eilen edes kova tuuli ei voinut rikkoa lehtiä, mutta nyt ne putoavat itsestään.
    Mitä tapahtui? On käynyt ilmi, että syksyllä ns. Hän erotti osion tavoin lehtilevyn oksasta. Nyt vain harvat ohuet kuidut yhdistävät lehtilevyn haaraan. Pienikin tuuli katkaisee nämä filamentit. Lehdet putoavat.

    - Nyt ymmärrätte, miksi näin tapahtuu luonnossa? - Mitä luulet, kun lehdet putoavat, ne lentävät maahan samalla tavalla tai eri tavoin?

    (lasten vastaukset).

    Ja tämän vakuuttamiseksi ehdotan, että teet vielä yhden kokeen. Ota kädet, ole hyvä ja ota 2 arkkia paperia. Toinen on suuri ja toinen pienempi.

    "Kuinka lehdet putoavat"

    Kävellessäsi olet huomannut, että lehdet putoavat puista eri tavoin. Tehdään kokeilu selvittääksemme, mitkä lehdet putoavat nopeasti ja mitkä hitaasti ja mikä lehti on kaunein kehrätä. Tätä varten ota arkki kädessäsi ja nouse seisomaan. Nosta kätesi lehti ylöspäin ja vapauta lehti sormistasi. Kun lehti lentää, seuraa sen lentoa huolellisesti ja muista: putosiko se nopeasti vai hitaasti, lensi suoraan alas tai ympyröi? (Lapset suorittavat tehtävän)

    No, mitä olet huomannut? (Lasten vastaukset). Mitä johtopäätöksiä voidaan vetää?

    Lähtö : Suuret lehdet putoavat hitaammin ja tuskin pyörivät, kun taas pienet lehdet putoavat nopeammin ja pyörivät enemmän.

    Hyvin tehtyjä poikia. Ja nyt kaverit, kuinka ilmoitamme Luntikille, miksi lehdet muuttuvat keltaisiksi ja putoavat (lasten vastaukset). Päätimme kirjoittaa kirjeen ja raportoida kaiken, mitä olemme oppineet itsestämme. (Sinetän kirjeen ja päätän lähettää sen tänä iltana töiden jälkeen).

    Pojat, seisokaa puoliympyrässä taulun edessä. Minulla on syksyinen puu, jonka lehdet ovat taululla. Mieti sitä ja ota paperi, jonka pidät tarpeellisena.

    Jos otat keltaisen paperin, opit tänään jotain uutta ja mielenkiintoista itsellesi, ja jos otat vihreän paperin, jotain oli sinulle vaikeaa tänään. (Lapset ottavat lehdet ja seisovat ympyrässä.

    No, tämä on oppituntimme loppu. Sanotaan hyvästit vieraillemme ja toivotamme heille kaikkea hyvää.